Projekty ustaw antykoronawirusowych trafiły do Sejmu. Są ułatwienia dla ochotników

Do Sejmu trafiły dziś dwa rządowe projekty ustaw dotyczące walki z koronawirusem. Pierwszy to omawiany już projekt superustawy „tarczy antykoronawirusowej”, zaś drugi dotyczy zmian w ustawach z zakresu ochrony zdrowia. W obu projektach znalazły się ułatwienia dla strażaków OSP.

Długo wyczekiwany rządowy projekt ustawy zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zwany „tarczą antyrakietową” w końcu wpłynął do Sejmu. Znalazły się w nim również propozycje ułatwień dla funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym strażaków PSP. Propozycje te były omówione w naszym portalu tutaj gdy nie był jeszcze oficjalnie opublikowany. W opublikowanym dziś oficjalnym projekcie znalazło się jeszcze jedno rozwiązanie skierowane do strażaków ochotniczych straży pożarnych. Chodzi o przedłużenie okresu ważności obowiązkowych badań lekarskich do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Drugim elementem rządowej „tarczy antykryzysowej” jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Służy on wprowadzeniu zmian w systemie ochrony zdrowia, które mają pomóc skuteczniej walczyć z epidemią. W tym projekcie zapisano m.in. przedłużenie ważności uprawnień ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, których ważność upłynęła lub kończy się w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Ratownicy, wśród których zdecydowaną większość stanowią druhowie ochotniczych straży pożarnych, zachowają ważność do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Wspomniane zmiany są realizacją postulatów zgłoszonych w miniony poniedziałek przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a także Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pierwszy z projektów będzie rozpatrywany na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu. Drugi z projektów, nie znalazł się dotychczas w porządku obrad.

AKTUALIZACJA 26.03./21:25 – Podczas jutrzejszych obrad Sejm będzie pracował nad oboma projektami ustaw. Na jutro zaplanowane jest ich uchwalenie i skierowanie do Senatu.

Foto nagłówkowe: KW PSP Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »