Przećwiczyli działania przy wypadku masowym

Wypadek masowy, w którym zginęły dwie osoby dorosłe i jedno dziecko, a 22 osoby ucierpiały.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych i policji   z powiatu sztumskiego i malborskiego które odbyły się 21 czerwca 2022 r. Ich celem było doskonalenie współdziałania pomiędzy służbami, wymiana doświadczeń, a także doskonalenie technik ratowniczych. Umiejętności ratowników oraz doświadczenie są niezwykle istotne, aby sprawniej nieść pomoc osobom poszkodowanym.

Ćwiczenia symulowały wypadek drogowy, w którym auto osobowe zderzyło się z rowerzystą w wyniku czego autobus chcący wyminąć zaistniałe na drodze zdarzenie uderza w drzewo. Całość zdarzenia symulowana była na drodze powiatowej w miejscowości Dąbrówka Malborska – gmina Stary Targ. Każdy z poszkodowanych był ucharakteryzowany w stopniu odpowiadającym odniesionym obrażeniom. Ćwiczenia obywały się przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ze Sztumu i Malborka, jednostek OSP Szropy i Osp Dąbrówka Malborska (powiat sztumski), Osp Stogi (powiat malborski), Komendy Powiatowej Policji ze Sztumu, Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” oraz firmy u3Design – Aleksandra Ciastoń.

Podczas ćwiczeń prowadzono segregację poszkodowanych. Jej celem jest udzielenie pomocy największej liczbie poszkodowanych w wypadku, w jak najszybszym czasie. Ratownicy na samym początku działań prowadzą wstępną segregację na miejscu zdarzenia. Oznaczają poszkodowanych kodem barwnym mającym zakwalifikować poszkodowanego od najwyższego do najniższego priorytetu udzielenia pomocy.

Podczas takich akcji ratunkowych segregacja poszkodowanych to proces dynamiczny, trwający do końca akcji ratunkowej. Bardzo często mamy do czynienia z nagłym pogorszeniem stanu poszkodowanego, co wiąże się z zakwalifikowaniem go do innej grupy poszkodowanych. Dodatkowo ratownicy doskonalili taktykę działań ratowniczych poprzez techniki dojścia do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czy też ewakuowaniu poszkodowanych w miejsce bezpieczne.

Opracowanie: mł. kpt. Piotr Spiżewski
Zdjęcia : KP Sztum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »