PSP odebrała 36 „pierwszowyjazdowych” GCBA marki VOLVO

W lipcu i sierpniu br. jednostki PSP odebrały 36 ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych marki VOLVO. Zakupione w zeszłym roku za ponad 67,8 mln złotych pojazdy zabudowała firma Bocar. Zakup zrealizowała Komenda Wojewódzka w Katowicach, w ramach projektu unijnego DROGI etap V.

36 nowych ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych VOLVO trafiło w lipcu i sierpniu na wyposażenie jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Ich zakup zrealizowała, w ramach jednego z zadań, projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V” w zeszłym roku Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. Pojazdy w standardzie samochodów pierwszowyjazdowych z rozszerzonym potencjałem ratownictwa drogowego wykonała firma Bocar. Pod zabudowę posłużyły uterenowione (4×4) podwozia VOLVO VTC3R FM.

Każdy z pojazdów posiada jednomodułową, czterodrzwiową kabinę dla sześciu osób, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 460 KM (EURO 6) oraz automatyczną skrzynię biegów i kompozytową zabudowę pożarniczą. W zabudowie umieszczono przede wszystkim zbiornik na wodę o pojemności 4100 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 420 litrów. Po bokach umieszczono sześć skrytek sprzętowych zamykanych aluminiowymi żaluzjami. Z kolei w tylnej skrytce umieszczono autopompę marki Rosenbauer o wydajności 4300l/min. przy ciśnieniu 8 bar.

Na stałe wyposażenie pojazdów składają się także m.in.: działko wodno-pianowe DWP 32, maszt oświetleniowy z wysuwem pneumatycznym i możliwością sterowania z pilota, szybkie natarcie zwijanie elektrycznie lub ręcznie z wężem na zwijadle o długości 60 m, z prądownicą wysokociśnieniową i nakładką pianową.

Wyposażenie pojazdów ukompletowano zgodnie ze standardem dla samochodów GCBA „pierwszowyjazdowych”. Znalazł się tam również rozszerzony zestaw urządzeń hydraulicznych HOLMATRO i pneumatycznych niezbędnych w ratownictwie na drogach, skokochron SP16 marki VETTER i aparaty powietrzne.

Odbiorcami i użytkownikami są.
  1. KG PSP: SA PSP Poznań, SP PSP Bydgoszcz;
  2. KW PSP Wrocław: KM PSP Wrocław, KP PSP Lwówek Śl., KP PSP Ząbkowice Śl., KP PSP Lubań, KP PSP Strzelin;
  3. KW PSP Lublin: KM PSP Lublin, KP PSP Janów Lubelski, KP PSP Łuków, KP PSP Tomaszów Lubelski;
  4. KW PSP Gorzów Wielkopolski: KP PSP Żary, KM PSP Gorzów Wlkp., KP PSP Krosno Odrz.;
  5. KW PSP Łódź: KM PSP Łódź, KM PSP Piotrków Trybunalski, KP PSP Kutno, KP PSP Wieruszów;
  6. KW PSP Rzeszów: KP PSP Nisko;
  7. KW PSP Białystok: KM PSP Białystok, KP PSP Hajnówka, KP PSP Sejny;
  8. KW PSP Katowice: KW PSP Katowice, KP PSP Cieszyn, KM PSP Jaworzno, KP PSP Mikołów, KM PSP Mysłowice, KP PSP Myszków, KP PSP Zawiercie;
  9. KW PSP Olsztyn: KM PSP Elbląg;
  10. KW PSP Poznań: KP PSP Czarnków, KP PSP Złotów;
  11. KW PSP Szczecin: KP PSP Kołobrzeg, KP PSP Gryfino, KP PSP Sławno, KP PSP Police.

Projekt Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V realizowany jest dzięki unijnemu dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Wartość zadania Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego (GCBA- standard pierwszowyjazdowy) napęd 4×4-36szt. to ponad 67,8 mln złotych.

Foto: KP PSP Sejny, KP PSP Strzelin, KP PSP Tomaszów Lubelski, KM PSP Łódź, KP PSP Nisko, KP PSP Czarnków, KP PSP Złotów, KP PSP Kołobrzeg


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »