PSP odebrała pierwsze „sherpy”

Do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, Gdyni i Pile trafiły pojazdy SHERP, przeznaczone do poruszania się w trudno dostępnym terenie. Ich zakup realizowany jest w ramach projektu „Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego”. W najbliższych dniach do PSP powinno trafić jeszcze sześć podobnych maszyn.

Trwają odbiory pojazdów SHERP umożliwiających poruszanie się w trudno dostępnym terenie. Zakup realizuje Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku. Jest to jedno z zadań projektu Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego, który jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dostawcą jest firma Sherp Partner sp. z o. o. z Nowego Cydzyna koło Białegostoku.

Odbiorcami i użytkownikami pierwszej partii pojazdów są KW PSP Gdańsk (KM PSP Gdynia), KW PSP Poznań (KP PSP Piła) i KW PSP Szczecin (KP PSP Drawsko Pomorskie). Odbiór odbył się w środę (6.12). Na wyposażenie tych jednostek trafiły pojazdy modelu SHERP N1200, a także przyczepy samochodowe do ich transportu.

Sherpy napędzane są niewielkim silnikiem wysokoprężnym o mocy 44KM. Posiadają też napęd 4×4 i manualną skrzynię biegów. Maksymalna prędkość z jaką pojazd może się poruszać to 45 km/h na lądzie i 6 km/h na wodzie. Przeznaczone są do przewozu maksymalnie dziewięciu osób, w tym dwóch w kabinie pojazdu i siedmiu w przestrzeni ładunkowej. Główne atuty pojazdu, to przede wszystkim lekka konstrukcja o wadze ok. 1300 kilogramów, a także duże koła umożliwiające pokonywanie przeróżnych przeszkód, jak również poruszanie się po wodzie i terenach bagnistych.

Ogółem do jednostek Państwowej Straży Pożarnej ma trafić dziewięć tego rodzaju pojazdów z lawetami do ich transportu. Dwa spośród nich, których użytkownikami mają być komendy PSP w Lubartowie (odbiorca: KW PSP Lublin) i Mońkach (odbiorca: KW PSP Białystok) zostaną dostarczone w zestawie z przyczepami do przewozu dodatkowych ładunków o ładowności min. 800 kg. Odbiorcami i użytkownikami pozostałych pojazdów są: KG PSP (Akademia Pożarnicza), KW PSP Białystok (KP PSP Hajnówka), KW PSP Lublin (KM PSP Chełm) i KW PSP Olsztyn (KP PSP Ełk).

Przetarg przeprowadzony przez podlaską komendę wojewódzką PSP podzielony był na siedem części. Całkowita wartość zamówienia, które w całości powierzono firmie SHERP Partner, to blisko 10,8 mln złotych. Wszystkie pojazdy mają być odebrane do połowy grudnia br.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Szczecin

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Projekt „Wsparcie”. Pojazdy Sherp trafią na wyposażenie PSP


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »