Średnia SCANIA od MT trafiła do OSP Górno

Na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w podkieleckim Górnie trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki SCANIA. Jego zabudowę wykonała firma Moto Truck. Jest to prawdopodobnie pierwszy w Polsce pojazd ratowniczo-gaśniczy tej firmy na podwoziu szwedzkiej marki. Jej wartość to ponad 1,5 mln złotych.

Pod koniec listopada w Górnie koło Kielc pojawił się nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy, zakupiony dla miejscowej OSP. Jest to jeden z kilku samochodów pożarniczych zakupionych przez Gminę Górno w ramach większego projektu dofinansowanego z rządowego Polskiego Ładu. Przetarg na dostawę tego i innych pojazdów dla Urzędu Gminy przeprowadzono jeszcze w 2022 roku. Wykonawcą i dostawcą pojazdu jest kielecki Moto Truck. Firma zabudowała średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu marki SCANIA P370. Samochód posiada napęd uterenowionony 4×4, silnik wysokoprężny z zapłonem samoczynnym o mocy 370KM (272kW) oraz zautomatyzowaną skrzynię biegów.

W zabudowie pożarniczej umieszczono zbiornik na wodę o pojemności 2600 litrów i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 260 litrów. Zamontowano tam również autopompę o wydajności 1600 l/min. Stałe elementy wyposażenia pojazdu to również pneumatyczny maszt z najaśnicami, działko wodno-pianowe, instalacja zraszaczy podwoziowych, wysokociśnieniowa linia szybkiego natarcia na zwijadle oraz elektryczna wciągarka. Samochód został zakupiony z częściowym wyposażeniem. Mowa tu o elementach armatury wodno-pianowej, ale również średnim zestawie narzędzi hydraulicznych ratownictwa technicznego, zestawie ratownictwa medycznego i innych drobnych narzędziach i urządzeniach. Wyposażenie uzupełniono z zasobów OSP.

Samochód kosztował nieco ponad 1,5 mln złotych. Jako ciekawostkę można dodać, że jest to pierwszy na polskim rynku samochód ratowniczo-gaśniczy, który firma Moto Truck wykonała na podwoziu marki SCANIA. Powitanie nowego samochodu w Górnie odbyło się 24 listopada br. W uroczystym spotkaniu, pomimo niesprzyjającej pogody, udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu oraz strażacy i mieszkańcy Górna.

Fotografia nagłówkowa: Urząd Gminy Górno


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »