Kolejna stołeczna JRG zmieni adres

Za kilka lat strażacy ze stołecznej JRG 12 na Wawrze przeniosą się do nowej siedziby. Opracowano już wstępną koncepcję z wizualizacjami. W piątek, miasto przekazało działkę, na której stanąć ma nowa strażnica. Na przyszły rok planowane jest opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.

Nie dość, że nie należy do stołecznej PSP, to jest ciasna i nie spełnia aktualnych wymogów. Mowa o obecnej siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 12 w Warszawie. W ciągu najbliższych lat warunki służby strażaków ze stołecznej „dwunastki” mają się diametralnie poprawić. Strażacy z wynajmowanej od OSP remizy przy ul. Tomaszowskiej w Radości przeniosą się do nowoczesnego obiektu przy ulicy Drozdowej.

Zanim to się jednak stanie, ów obiekt będzie musiał powstać. Znaleziono już działkę, na której miałby on powstać. Znajduje się ona w pobliżu jednego z węzłów drogi ekspresowej S-2, a także linii kolejowej nr 7 łączącej Warszawę z Lublinem i ukraińską granicą. W piątek (9.12) miało miejsce jej oficjalne przekazanie przez przedstawicieli władz miasta stołecznego. W międzyczasie stołecznym strażakom udało się przygotować wstępną koncepcję nowego obiektu, wraz z wizualizacjami. Pożarnicy nie zwalniają tempa. Zgodnie z zapowiedzią szefa stołecznych strażaków st. bryg. Romana Krzywca w przyszłorocznym budżecie Komendy zapisane będą fundusze na przygotowanie szczegółowego projektu budowlanego.

Wedle aktualnych planów nowy obiekt będzie podzielony na dwie zasadnicze części: administracyjno-socjalną i garażowo-magazynową, z pomieszczeniami socjalnymi, a także infrastrukturą szkoleniową. Przewidziano przestronną halę garażową z ośmioma podwójnymi, przelotowymi stanowiskami dla pojazdów strażackich i innego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Zgodnie z porozumieniem między PSP a miastem Warszawa, na bazie przyszłej siedziby „dwunastki” ma powstać również magazyn przeciwpowodziowy.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 12 jest jedną z mniejszych stołecznych JRG, jednocześnie ma największy, pod względem powierzchni, teren działania spośród wszystkich jednostek Komendy Miejskiej PSP miasta stołecznego. Jednostka chroni południowo-wschodnią część prawobrzeżnej Warszawy. W znacznej mierze są to tereny leśne, ale też wspomniany wyżej odcinek trasy S-2.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie budowa nowej strażnicy mogłaby ruszyć już w 2025 roku, o ile oczywiście znalazłyby się na ten cel odpowiednie pieniądze.

Foto: Urząd m.st. Warszawy


 

Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »