Solidarni z Ukrainą: Oddajmy hołd poległym strażakom

Strażacy zawodowi i ochotnicy z całej Polski minutą ciszy oddadzą hołd ukraińskim kolegom, którzy zginęli niosąc ratunek ofiarom rosyjskiej agresji zbrojnej. O solidarność polskich strażaków z ukraińskimi kolegami, w ciężkich dla nich czasach, zwrócił się komendant główny PSP, nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Za kilka dni minie miesiąc odkąd pierwsze rosyjskie rakiety i pociski spadły na ukraińskie miasta i wioski. W likwidacji skutków rosyjskiej agresji, niemal od początku zaangażowani są ratownicy Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Do zadań ratowników należą m.in.: walka z pożarami, ratowanie osób uwięzionych pod gruzami bombardowanych obiektów, a także ewakuacja ludności oraz oczyszczanie terenu i obiektów z niewybuchów. Pracy jest dużo, każdy dzień to kilkaset kolejnych interwencji.

Rosyjskie pociski spadają też na obiekty jednostek ratowniczo-gaśniczych, powodując dotkliwe straty w infrastrukturze i sprzęcie. Nierzadko ratownicy muszą działać pod ostrzałem wroga. Tak było chociażby w miniony czwartek (17.03) w rejonie kijowskim Charkowa. W trakcie gaszenia pożaru największego rynku w Europie, wojska wroga dokonały kolejnego ostrzału. W jego skutku je den ze strażaków zmarł od poniesionych raz.

Dotychczas osiemnastu ukraińskich ratowników poległo podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, będących następstwem wrogich ostrzałów. Ukraińscy ratownicy mogą liczyć na wsparcie polskich kolegów. Dotychczas przekazali oni ogromne ilości sprzętu ratowniczego i ochronnego, który już jest wykorzystywany w codziennej służbie, a także kilkaset pojazdów pożarniczych.

Uczcijmy minutą ciszy bohaterskich ratowników Ukrainy, którzy oddali swoje życie podczas służby w tych trudnych i dramatycznych dniach wojny – zaapelował do strażaków zawodowych i ochotniczych szef Państwowej Straży Pożarnej.

Zgodnie z prośbą szefa polskich strażaków, apele w jednostkach ratowniczo-gaśniczych PSP i strażnicach ochotniczych straży pożarnych odbędą się jutro, w niedzielę 20 marca o godzinie 8:00. Taka pora nie jest przypadkowa, bowiem właśnie o tej godzinie (9:00 czasu ukraińskiego), od kilku dni właśnie minutą ciszy oddają hołd wszystkim ofiarom rosyjskiej agresji.

Gorąco zachęcamy wszystkich strażaków do solidaryzowania się z ukraińskimi kolegami. Przypominamy zarazem, żeby – w przypadku wystawienia pojazdów pożarniczych przed garaże – nie włączać sygnalizacji dźwiękowych, a jedynie sygnały świetlne samochodów.

Fotografia nagłówkowa ilustracyjna: Główny Urząd Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Okręgu Charkowskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »