Strażacy PSP wzięli udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych Wolf-Ram-23

W różnych miejscach Polski przeprowadzono w tym tygodniu ćwiczenia antyterrorystyczne pk. „Wolf-Ram-23”. Ich organizatorem była Komenda Główna Policji, z którą współpracowało FBI. Z uwagi na charakter i scenariusz ćwiczeń, nie mogło w nich zabraknąć sił i środków Państwowej Straży Pożarnej.

Między poniedziałkiem a środą (17-19.04) w kilku miejscach na terenie Polski odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne „Wolf-Ram-23”. Zorganizowała je Komenda Główna Policji we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości USA. W ramach ćwiczeń przeprowadzono 8 epizodów ćwiczebnych. W większości z nich konieczny był udział sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, w szczególności specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Wszystko służyło sprawdzeniu skuteczności procedur działania na wypadek ataków terrorystycznych, także z wykorzystaniem materiałów CBRNE. Ćwiczenia pozwoliły również sprawdzić i usprawnić współdziałanie różnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego kraju.

Pierwsze epizody przećwiczono już w poniedziałkowy wieczór.

Zgodnie ze scenariuszem amerykańskie służby, w wyniku pracy operacyjnej, otrzymały informację o możliwości przeprowadzenia zamachów terrorystycznych na terenie Polski. Następnie przekazali tę informację do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która z kolei przekazała ją innym służbom, w tym Policji.

W poniedziałek około godz. 19:00 w Warszawie przeprowadzono pierwszy zaplanowany „zamach”. Epizod rozegrano na dwóch stacjach stołecznego metra: Stare Bielany i Stadion Narodowy.

Podczas powyższego epizodu doszło do eksplozji ładunków wybuchowych z czynnikami chemicznymi i radioaktywnymi. Przybyłe na stację służby zauważyły, że część z pasażerów przejawiała symptomy zatrucia nieznaną substancją. Bardzo ważnym aspektem działań było sprawdzenie możliwości polskich służb zarządzania tłumem przy zdarzeniu masowym z czynnikiem CBRNE oraz sprawdzenie procedur dotyczących dekontaminacji. W epizod było zaangażowanych 40 pojazdów oraz 121 osób Państwowej Straży Pożarnej – relacjonuje Państwowa Straż Pożarna.

W działania zaangażowano m.in. Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „WARSZAWA-6” i Specjalistyczną Sekcję Ratownictwa Medycznego „WARSZAWA-MEDYK”.

Kolejne epizody z udziałem jednostek PSP rozegrano w drugim i trzecim dniu ćwiczeń

18 kwietnia 2023 roku około godz. 10:00 rozpoczął się kolejny epizod w centrum Poznania. Wszystko rozegrało się w Parku im. Fryderyka Chopina. Na ławce siedziały dwie osoby, które miały na sobie ładunek wybuchowy. Na teren parku wjechała samochodem trzecia osoba przewożąca dużą ilość materiału wybuchowego z czynnikami chemicznymi oraz radioaktywnymi. Powyższy epizod wymagał ścisłej współpracy pomiędzy Policją a Państwową Strażą Pożarną. W epizod zaangażowano 34 pojazdy oraz 104 osoby Państwowej Straży Pożarnej, wśród nich dwie grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Poznania i Leszna.

Równolegle w podobnym czasie w Łodzi przeprowadzono epizod, w którym przy Dworcu Łódź-Fabryczna pozostawiono samochód z ładunkiem wybuchowym oraz z czynnikami chemicznymi i radioaktywnymi. Tutaj w ćwiczenie epizodu zaangażowano 9 pojazdów oraz 10 osób Państwowej Straży Pożarnej.

Natomiast 19 kwietnia 2023 roku ok. godz. 13 w miejscowości Ostróda rozpoczął się ostatni epizod, w którego realizacji brali udział strażacy. Dotyczył on wysadzenia autobusu ładunkami wybuchowymi wraz z beczkami zawierającymi niezidentyfikowaną substancję chemiczną. Autobus przewoził ok. 10 osób. Z Państwowej Straży Pożarnej w epizodzie było zaangażowanych 19 pojazdów oraz 56 osób. Oprócz sił i środków z ostródzkiej komendy PSP udział brała również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Olsztyna.

Ogółem w ćwiczenia „Wolf-Ram-23” zaangażowano 110 pojazdów i niemal 350 strażaków.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »