Strażacy w walce o życie chorych na nowotwory krwi
Strażacy swoją codzienną, ciężką pracą nieustająco chronią dobytek, a przede wszystkim ratują zdrowie i życie ludzi. To wyjątkowa społeczność, która pomaganie ma w genach. W Dniu Strażaka Fundacja DKMS dziękuje strażakom za codzienną służbę, ale i za angażowanie się w szerzenie idei dawstwa szpiku.
Strażacy zorganizowali 135 akcji rejestracji nowych potencjalnych Dawców szpiku, dzięki którym prawie 6 000 osób dołączyło do grona ludzi gotowych pomagać chorym na nowotwory krwi. Wśród strażaków jest także wielu, którzy już dali szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym”.
Gdy w 2018 roku u strażaka Sławka Pogorzelskiego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową i konieczność przeszczepienia szpiku, jego koledzy ze stargardzkiej jednostki PSP oraz cała społeczność strażacka zaangażowała się w pomoc znalezienia zgodnego Dawcy dla druha. Zorganizowali akcje edukacyjne, podczas których rejestrowali nowych potencjalnych Dawców szpiku. Koledzy z jednostki w duchu solidarności ze Sławkiem zgolili włosy by w ten symboliczny sposób wesprzeć kolegę. To jedna z wielu historii pokazująca jak wielka jest wola pomocy i siła jedności strażaków.
W filmie przygotowanym przez Fundację DKMS, ale także przez samych strażaków, obejrzeć można, jak wiele inicjatyw podejmują strażacy na rzecz ratowania chorych na nowotwory krwi, ale także Sławka, który żyje dzięki Dawcy szpiku.
Zachęcamy do obejrzenia materiału:
Strażacy wspólnie z Fundacją DKMS realizują misję ratowania życia Pacjentów, dla których niespokrewniony Dawca szpiku jest jedynym ratunkiem. Niejednokrotnie udowodnili, że los chorych na nowotwory krwi nie jest im obojętny. Dowodem na to jest zorganizowanie ponad 135 akcji rejestracji, podczas których do bazy potencjalnych Dawców dołączyło prawie 6 000 osób. Każdy z nowo zarejestrowanych zwiększa szansę Pacjentów na znalezienie zgodnego Dawcy. Dziś takich osób, które oddały komórki macierzyste lub szpik swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, jest już 10 000! To 10 000 szans na życie dla chorych z Polski i całego świata. To 10 000 poruszających historii Pacjentów i Dawców, których bohaterowie również należą do strażackiej braci.
Z okazji Dnia Strażaka Fundacja DKMS dziękuje wszystkim strażakom za ofiarną służbę, zaangażowanie w ratowanie życia i mienia, a także życzy bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
O Fundacji
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (marzec 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Autor: Justyna Rogowiec, Fundacja DKMS, Foto. nagłówkowa, ilustacyjna: mat. pras. Fundacja DKMS