Uroczyste otwarcie nowej remizy OSP Karsin

W miejscowości Karsin koło Kościerzyny w województwie pomorskim odbyła się w sobotę uroczystość otwarcia nowej remizy OSP. Trwająca niespełna rok budowa dwukondygnacyjnego obiektu pochłonęła prawie 3,5 mln złotych. Ponad 3 mln złotych to dotacja w ramach Polskiego Ładu. Resztę wyłożył lokalny samorząd.

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsinie koło Kościerzyny oficjalnie otwarta. Okolicznościowa uroczystość odbyła się w sobotę (23.03), zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kierownictwa PSP i Policji i lokalnej społeczności. Aktu poświęcenia nowego budynku dokonał ks. Tadeusz Wandtka, proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej.

Nowa remiza OSP Karsin to dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni zabudowy ponad 600 m². Powstał na gminnej działce przy ulicy Długiej, na przeciwko Urzędu Gminy Karsin. Na parterze znajdują się cztery stanowiska garażowe dla pojazdów pożarniczych, pomieszczenia gospodarcze i magazyn. Druhowie mają też do dyspozycji: sanitariaty  i pralnię z suszarnią. Z kolei na piętrze znalazły się pomieszczenia socjalne, stanowisko kierowania, sauna, sala konferencyjna z aneksem kuchennym i pokój dla strażaków. Na dachu remizy zamontowano instalację paneli fotowoltaicznych, co w założeniu ma obniżyć koszty związane z utrzymaniem remizy. W budynku pojawiły się również pralnica wraz z suszarnią, które pozwolą utrzymać w czystości odzież ochronną. Wkrótce powinna również powstać wiata, w której wystawiony zostanie zabytkowy samochód strażacki.

Dotychczas druhowie dzielili siedzibę z centrum kultury. Do dyspozycji mieli dwa boksy garażowe i niewielkie zaplecze na magazyn i szatnię. Z nowym obiektem strażacy zyskują znacznie większe możliwości, a przede wszystkim komfortowe warunki swojej służby.

Budowa remizy rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku. Roboty budowlane zakończono w październiku 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest miejscowa firma WOD-Bud Stanisława Nilka. Firma zaoferowała realizację zadania za kwotę 3,43 mln zł. Na to zadanie  gmina Karsin otrzymała 3,06 mln zł z rządowego Polskiego Ładu. Resztę gmina dołożyła z własnego budżetu.

Foto: Gmina Karsin www.karsin.pl


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »