W środę ponad 2 tys. interwencji po burzach. Poszkodowany strażak rażony piorunem

Już ponad 2,1 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków burz odnotowali w środę strażacy. W powiecie kartuskim trwają poszukiwania nastolatka, który wypadł z rowerka wodnego. Niedaleko Kościerzyny piorun raził strażaka usuwającego powalone drzewo. Ewakuowano również szereg wakacyjnych obozów.

Jak poinformowała w środę wieczorem na platformie X Komenda Główna PSP:

Już 2111 zdarzeń odnotowali strażacy w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym (stan na godz. 21). Najwięcej interwencji odnotowano w woj.: wielkopolskim – 579, zachodniopomorskim – 367, kujawsko-pomorskim – 337, pomorskim – 288 i dolnośląskim – 152.

Dominują typowe dla tej kategorii zdarzeń interwencje, jak chociażby usuwanie drzew i konarów tarasujących szlaki komunikacyjne lub usuwanie wody z zalanych obiektów. Doszło jednak do kilku poważniejszych zdarzeń. Ewakuowano również kilka wakacyjnych obozów, liczących kilkaset uczestników.

W miejscowości Głodowo w powiecie kościerskim (pomorskie) strażacy z miejscowej OSP usuwali powalone drzewo. W trakcie tej interwencji jeden z druhów został porażony przez piorun. Na miejscu interweniowały trzy zastępy OSP oraz oficer operacyjny z kościerskiej jednostki PSP. Zespół ratownictwa medycznego po udzieleniu pomocy przetransportował poszkodowanego do szpitala. Wedle aktualnych informacji nie ma zagrożenia dla jego życia.

Do innego zdarzenia doszło na jednym z jezior w powiecie kartuskim. Tam silny wiatr wywrócił dwa rowerki wodne, który poruszało się osiem osób. Jeden z nastolatków jest w dalszym ciągu poszukiwany przez strażaków, pozostałych bezpiecznie ewakuowano na brzeg. Do podobnego zdarzenia doszło też na Jeziorze Chełmżyńskim. Tam strażacy poszukują kajakarza. W akcję zaangażowane są trzy specjalistyczne grupy ratownictwa wodno-nurkowego oraz grupa sonarowa.

Groźne warunki pogodowe spowodowały również konieczność przeprowadzenia ewakuacji kilku wakacyjnych obozów leśnych. Działania te realizowano w kilku lokalizacjach na terenie województwa pomorskiego. Kilkaset osób znalazło schronienie w budynkach szkół lub wiejskich świetlic.

Front burzowy nadal przechodzi nad naszym krajem, tym samym liczba interwencji nadal rośnie.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »