Wieliczka. Katastrofa dźwigu wieżowego na budowie, 1 osoba nie żyje

51-letni mężczyzna zginął, a trzej inni zostali poszkodowani w wyniku upadku dźwigu wieżowego na jednej z budów w Wieliczce. Do katastrofy doszło w poniedziałek około południa. Na miejscu pracowali m.in. strażacy z Wieliczki i Krakowa.

Wieliczka. W poniedziałek (6.11) około południa strażacy z KP PSP Wieliczka przyjęli zgłoszenie o katastrofie na jednej z budów na terenie miasta. Doszło tam do przewrócenia się budowlanego dźwigu wieżowego. Konstrukcja upadła na kontenery socjalno-pracownicze ulokowane na placu budowy. Na miejsce zadysponowano zastępy z miejscowej JRG i okolicznych jednostek OSP. Skierowano tam również zespoły ratownictwa medycznego oraz jednostki Policji.

Po dojeździe służby zabezpieczyły miejsce tragedii. Jak się okazało część konstrukcji upadła poza terenem budowy, blokując chodnik i jezdnię oraz niszcząc jeden z zaparkowanych tam samochodów. O sporym szczęściu mogą mówić osoby, które w tym czasie poruszały się chodnikiem i zdołały uciec tuż przed upadkiem konstrukcji.

Zadaniem strażaków było w szczególności dotarcie do poszkodowanych osób. W kabinie dźwiga znajdował się jego operator – 51 letni mężczyzna, którego mimo starań nie udało się uratować. Kolejne 3 poszkodowane osoby były uwięzione w kontenerze przygniecionym przez konstrukcję dźwigu. Jednego z poszkodowanych przewieziono do szpitala, pozostałym udzielono pomocy na miejscu zdarzenia.

Po zakończeniu działań ratowniczych, do pracy przystąpili dochodzeniowcy i śledczy, których zadaniem jest zabezpieczenie materiału dowodowego, pomocnego do ustalenia okoliczności i przyczyn tragicznego wypadku. Według wstępnych ustaleń do wypadku doszło podczas przygotowywania dźwigu do pracy na budowie. Jest mało prawdopodobne, aby do wypadku przyczyniły się warunki atmosferyczne. Wiele wskazuje na błąd obsługi lub błąd techniczny. Śledztwo w sprawie prowadzi wielicka prokuratura.

Gdy dochodzeniowcy i śledczy zakończyli swoje czynności strażacy pomogli w usunięciu elementów konstrukcji dźwigu blokujących chodnik i jezdnię. W działaniach tych uczestniczyli także strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego z JRG 2 KM PSP Kraków. W kilkugodzinnej akcji uczestniczyło łącznie 13 zastępów PSP z Wieliczki i Krakowa oraz jednostek OSP Wieliczka i OSP Czarnochowice. Na miejscu obecna była również grupa operacyjna z KW PSP w Krakowie.

Foto: KPP Wieliczka


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »