Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze COO „LASY 2021” w Jaworznie

Blisko dwustu śląskich strażaków brało udział w dwudniowych ćwiczeniach Centralnego Odwodu Operacyjnego „LASY 2021”. Ćwiczenia odbywały w dniach 29-30 września w Jaworznie. Zaangażowano w nie również samoloty pożarnicze i helikopter będące w dyspozycji Lasów Państwowych

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego „LASY 2021” odbywały  się w dniach 29-30 września w Jaworznie. Uczestniczyły w nich wydzielone siły i środki Śląskiej Brygady Odwodowej (kompania gaśnicza „Poraj”, kompania gaśnicza „Soła”, pluton logistyczny „Katowice”). Zaangażowane w nie także dwa samoloty i helikopter, których dysponentem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Organizatorem manewrów była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział ok. 60 pojazdów i prawie 200 strażaków.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na skutek przejścia fali upałów w centralnej części województwa śląskiego, na terenie kompleksu leśnego w Jaworznie (Nadleśnictwo Chrzanów, Leśnictwo Ciężkowice), powstało kilka ognisk pożaru. Silny wiatr, wysoka temperatura i wysuszona ściółka spowodowała bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru – przekazuje Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.

Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim określenie stopnia przygotowania sił i środków COO do walki z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów. Szczególny nacisk kładziono na dostarczanie wody na duże odległości. Ćwiczenia pozwoliły też sprawdzić organizację i funkcjonowanie sztabu na poziomie strategicznym, jak również zaplecza logistycznego.

W pierwszym dniu ćwiczenia wizytował śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski. Został zapoznany z ćwiczoną metodyką organizacji pracy oraz wyposażenia sztabu, z naciskiem na jej optymalizację oraz doskonalenie umiejętności członków sztabu. Zapoznał się także z aktualną sytuacją na poszczególnych odcinkach bojowych.

Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach, KW PSP w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »