Nowa strażnica i sztandar dla Miejskiej OSP w Prabutach

W Prabutach koło Kwidzyna odbyła się w zeszły piątek uroczystość nadania nowego sztandaru i oficjalnego otwarcia nowej siedziby tamtejszej Miejskiej OSP. Obiekt za 1,8 mlna zł. strażakom służy już od ponad roku, ale m.in. przez ograniczenia epidemiczne uroczystość musiała być odłożona.

Druhowie z miejscowości Prabuty koło Kwidzyna (pomorskie) od wielu lat starali się o wybudowanie nowej siedziby dla swojej jednostki. Dotychczasowy – ponad stuletni – obiekt nie spełniał już swojej roli. W końcu się udało. Budowa nowej strażnicy ruszyła w drugiej połowie 2019 roku. Nowoczesny obiekt służy strażakom Miejskiej OSP w Prabutach już od marca 2020 roku. Zwieńczeniem wszystkich starań była uroczystość z zeszłego piątku (24.09). Tego dnia dokonano symbolicznego otwarcia remizy, poprzez przecięcie wstęgi. Kolejną okazją do świętowania w tym dniu, było nadanie jednostce nowego sztandaru.

Nowy obiekt stanął w miejscu jednego z boisk przy skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z Polną. Składa się z dwóch części. Pierwszą jest hala garażowa z trzema stanowiskami dla pojazdów pożarniczych. W tej części są również magazyny sprzętu, jak również pomieszczenie węzła ciepłowniczego. Ciekawostką jest, że hala garażowa została zbudowana z już gotowych elementów, zespolonych ze sobą płyt warstwowych.

Druga część budynku jest murowana. Znajdują się tam dwa biura i zaplecze sanitarne oraz socjalne. W nowej remizie strażacy mają do dyspozycji salę świetlicową i kuchnię. Znalazły się też nowoczesne łazienki, umywalki i prysznice. Są również wydzielone szatnie: brudna i czysta. Tym samym nowa remiza zapewnia druhom nie tylko znacznie wyższy komfort służby, ale także bezpieczeństwo. Całkowity koszt budowy nowej strażnicy wyniósł około 1,8 miliona złotych.

Straż pożarna w Prabutach istnieje od blisko 115 lat, aktualnie jako Miejska OSP w Prabutach. Obecnie, jest jedną z najaktywniejszych operacyjnie jednostek OSP w regionie pomorskim. Członkowie prabuckiej straży poświęcają się działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Druhowie systematycznie podnoszą swoją wiedzę i umiejętności. Regularnie spotykają się by podejmować działania mające na celu dbałość o sprzęt i obiekt oraz szkolenie się.

W zeszłopiątkowej uroczystości uczestniczyli między innymi:

  • Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. pomorskiego dh Zygmunt Tomczonek,
  • Z-ca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Tomasz Siemiętowski,
  • Komendant Powiatowy PSP w Kwidzynie mł. bryg. Wojciech Berent,
  • Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego Jerzy Śnieg,
  • Burmistrz Miasta i Gminy Prabuty Marek Szulc,
  • Radni Miasta i Gminy Prabuty na czele z Przewodniczącym Włodzimierzem Wiśniewskim,
  • Dyrektor Zakładu Karnego w Kwidzynie płk. Olgierd Trzaska,
  • Ksiądz Proboszcz Kapelan Diecezjalny Strażaków Dariusz Juszczak,
  • Przedstawiciele jednostek OSP i PSP wraz ze sztandarami oraz mieszkańcy Prabut.

Użytkowany przez 113 lat obiekt starej strażnicy przy ulicy Reymonta, po zakończeniu remontu, nadal będzie służył lokalnej społeczności. W pomieszczeniach realizowane będą zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach placówek wsparcia „Centralnej Kuźni Młodych”.

Fotografia nagłówkowa: Facebook/MOSP Prabuty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »