Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka 2023 r. połączone z Obchodami 150 lat Straży Pożarnej w Lublinie

12 maja 2023 r. w Lublinie odbyły się Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 150-lecia straży pożarnej w Lublinie. Uroczystości zainaugurowane zostały mszą święta w Archikatedrze Lubelskiej. Po jej zakończeniu zaproszeni goście wraz z kompanią honorową, orkiestrą i pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami Lublina na Plac Teatralny. Dalsza część uroczystości kontynuowana była w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, gdzie odbyła się Uroczysta Gala.

Główną część uroczystości rozpoczął meldunek złożony generałowi brygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, po którym wprowadzono sztandar i odegrano hymn państwowy.

W trakcie uroczystej gali wręczono wyróżniającym się strażakom PSP oraz druhom OSP odznaczenia państwowe i resortowe. Krzyżem Świętego Floriana odznaczonych zostało 5 druhów. Medalem za Długoletnią służbę odznaczonych zostało 10 strażaków i osób zasłużonych. Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczonych zostało 12 strażaków. Akty nadania wyższych stopni służbowych otrzymało 11 funkcjonariuszy.

Równocześnie na Placu Teatralnym odbywał się Piknik Strażacki, który podkreślał charakter obchodów 150-lecia Straży Pożarnej w Lublinie. Szereg atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Lublina nawiązywało do historii funkcjonowania Straży Pożarnej w Lublinie pokazując jednocześnie olbrzymi postęp jaki dokonał się w szeregach Państwowej Straży Pożarnej na przestrzeni ostatnich lat. Pokazy działania specjalistycznych grup ratowniczych, ratownictwa medycznego oraz nowoczesnych pojazdów i sprzętu podkreśliły wyjątkową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa jaką gwarantują nowoczesne jednostki ochrony przeciwpożarowej w woj. lubelskim i całej Polsce. Do historii mijających 150 lat lubelskiej straży pożarnej nawiązywała wydana okolicznościowa broszura oraz prezentacja zabytkowych pojazdów i sprzętu pożarniczego.

Opracowanie: mł. kpt. Tomasz Stachyra
Zdjęcia: mł. bryg. Wojciech Miciuła, st. kpt. Szczepan Łasocha, kpt. Marcin Rozwałka, mł. kpt. Tomasz Stachyra


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »