Wyruszył strażacki konwój z pomocą dla Niemiec

Pięć samochodów, w tym cztery ciężarówki, a także dziesięciu strażaków PSP wyruszyło wczoraj w konwoju z pomocą humanitarną do Niemiec. Dziś transport stu sześćdziesięciu zestawów do osuszania budynków dotrze do Kreuzau w Nadrenii – Północnej Westfalii na zachodzie Niemiec.

W poniedziałkowe (26.07) popołudnie na terytorium Niemiec, wyruszyła grupa ratownicza PSP. Grupę tworzy dziesięciu funkcjonariuszy, a także pięć samochodów (w tym cztery ciężarowe) z KG PSP, województw mazowieckiego i wielkopolskiego.

Zadaniem jest transport pomocy humanitarnej zaoferowanej przez Rząd RP, w związku z ostatnimi powodziami u naszych zachodnich sąsiadów – poinformował wczoraj Zespół Prasowy KG PSP.

Punktem docelowym jest miejscowość Kreuzau w Nadrenii Północnej – Westfalii w zachodnich Niemczech. Nasi strażacy mają tam dotrzeć dziś w godzinach popołudniowych. Grupa ratownicza dostarczy tam sto siedemdziesiąt urządzeń służących do osuszania zalanych obiektów. Sprzęt udostępniła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Pomoc realizowana jest na podstawie dwustronnych porozumień między rządami RFN i RP. Jest to również realizacja obietnicy wsparcia złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego, niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Po polskiej stronie działania realizują wspólnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, MSWiA, MSZ oraz Komenda Główna PSP.

Powodzie w Niemczech

W połowie lipca przez zachodnie Niemcy przeszły gwałtowne burze z obfitymi opadami. Ich skutkiem były powodzie błyskawiczne, które wyrządziły olbrzymie szkody w wielu miejscowościach, głównie w krajach związkowych Nadrenii – Palatynacie, jak też Nadrenii Północnej – Westfalii. W ich wyniku śmierć poniosło co najmniej 175 osób, wśród których są również strażacy. Wiele z tych miejsc nadal pozbawionych jest elektryczności, a także wody pitnej.

Fotografia nagłówkowa: kpt. Piotr Zwarycz / Zespół Prasowy KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »