A4. Wyciek kwasu z rozszczelnionej cysterny. W akcji strażacy z dwóch województw

Strażacy z województw opolskiego i śląskiego usuwali skutki rozszczelnienia cysterny przewożącej kwas solny na autostradzie A4. Do zdarzenia doszło w piątkowy wieczór na 281 kilometrze trasy w kierunku Katowic. Akcja z udziałem 29 zastępów zakończyła się w sobotnie przedpołudnie.

W piątek (9.02) około 20:30 strażacy ze Strzelec Opolskich otrzymali informację o zdarzeniu na 281 kilometrze autostrady A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do rozszczelnienia się cysterny przewożącej kwas solny. W wyniku tego doszło do wycieku żrącej substancji na jezdnię. Na miejsce udali się strażacy z powiatu strzeleckiego, a także pozostałe służby. Ruch na trasie został wstrzymany między węzłami Strzelce Opolskie i Łany, a także w kierunku przeciwnym.

Strażacy potwierdzili wyciek, na miejsce wysłano kolejne jednostki straży pożarnych, w tym specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego z Kędzierzyna-Koźla oraz Gliwic. Skierowano tam również grupy operacyjne z komend wojewódzkich PSP w Opolu i Katowicach. Wówczas działania strażaków były związane z przepompowaniem substancji do zastępczych pojemników, a także neutralizacja substancji, która wyciekła.

W pierwszych godzinach akcji ruch na autostradzie wstrzymano w obu kierunkach. Pojazdy kierowano na objazdy. Później przywrócono ruch w kierunku Wrocławia. Działania związane z przepompowaniem kwasu, a także jego neutralizacją i zbieraniem zakończono w sobotę przed południem.

Jak informuje opolska PSP w działania zaangażowano 29 zastępów PSP i ochotniczych straży pożarnych z województw opolskiego i śląskiego. Na miejscu były również pozostałe służby i instytucje współpracujące ze strażakami. Obecnie w miejscu zdarzenia nie ma już utrudnień.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Opole


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »