Wzniecali pożary, później je gasili. Wpadli druhowie z powiatu wołomińskiego

Policjanci z Wołomina i Tłuszcza zatrzymali czterech młodych mężczyzn podejrzanych o wywołanie serii pożarów na terenie gminy Tłuszcz. Okazało się, że zatrzymani są członkami OSP. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty z art. 164 §1 kk. Za popełnione czyny grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wołomina od dłuższego czasu odbierali sygnały o licznych podpaleniach na terenie Tłuszcza i pobliskich miejscowości. Ogień pojawiał się w państwowych lasach, a także na łąkach i nieużytkach. Ogień trawił również bele słomy składowane na łąkach. Zdarzało się też, że pożar był już mocno rozwinięty i rozprzestrzenił się na budynki gospodarcze oraz stodoły.

Palącą sprawą zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego w Wołominie. Ich intensywna praca doprowadziła do ustalenia osób podejrzanych o umyślne podpalenia. Okazało się, że za serię pożarów odpowiedzialnych jest czterech młodych mężczyzn w wieku od 17 do 25 lat – przekazała sierż. sztab. Monika Kaczyńska z wołomińskiej policji.

W miniony czwartek (26.05) wołomińscy kryminalni wspólnie z kolegami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, Wydziału Przestępczości Gospodarczej i Komisariatu w Tłuszczu zawitali o poranku do wytypowanych mężczyzn. Wszystkich zatrzymano, a następnie doprowadzono do wołomińskiej prokuratury.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego życiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach. Prokuratur złożył do Sądu Rejonowego w Wołominie wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich zatrzymanych. Ostatecznie sąd zastosował 3-miesięczny areszt tymczasowy tylko wobec jednego ze sprawców. Pozostali trzej zostali objęci dozorem policyjnym. Według policji, trzej z czterech zatrzymanych należy do ochotniczej straży pożarnej.

Podpalali i gasili

O sprawie, jako pierwszy, poinformował lokalny portal informacyjny wwl24.pl. Jak ustalili dziennikarze portalu zatrzymani mężczyźni to strażacy-ochotnicy. Trzej należą do OSP w Jasienicy, jeden jest członkiem OSP Krusze. Do sprawy odnieśli się druhowie z Jasienicy. Według komunikatu zamieszczonego na profilu społecznościowym OSP Jasienica, zatrzymanych przez policjantów druhów, decyzją Zarządu OSP, wydalono z jednostki.

Jednocześnie nie wydajemy wyroków, czekamy na wyjaśnienie sprawy przez organy ścigania. Jako Zarząd i Członkowie OSP JASIENICA jesteśmy zszokowani i zbulwersowani zaistniałą sytuacją która nie powinna się wydarzyć – napisano w krótkim oświadczeniu.

Cała czwórka usłyszała po kilka zarzutów związanych ze wzniecaniem pożarów. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy i nie można wykluczyć uzupełnienia zarzutów o kolejne zdarzenia. Jeśli zarzuty potwierdzą się, mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Fotografia nagłówkowa: KPP Wołomin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »