Zmarł gen. brygadier w st. spocz. Zbigniew Meres, były komendant główny PSP

We wtorek 14 listopada, w wieku 71 lat, zmarł były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Zbigniew Meres. Służbę na stanowisku szefa PSP pełnił w latach 1997-2002. W późniejszych latach wybierany do Senatu RP oraz Zarządu Głównego Związku OSP RP.

O śmierci byłego szefa Państwowej Straży Pożarnej poinformowała we wtorek (14.11) wieczorem Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Kondolencje bliskim zmarłego w imieniu własnym oraz środowiska pożarniczego złożyli: komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, a także prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP dh Waldemar Pawlak.

Zbigniew Meres urodził się 19 stycznia 1952 roku. Służbę pożarniczą rozpoczął w 1971 roku jako słuchacz pierwszego turnusu Wyższej Szkoły Oficerów Pożarnictwa, którą ukończył w 1975 roku jako prymus. Po ukończeniu uczelni wrócił na Śląsk. W kolejnych latach pełnił służbę w KRSP w Chorzowie, KWSP w Katowicach, KRSP w Dąbrowie Górniczej. Z Dąbrowy Górniczej wrócił do KWSP w Katowicach, by objąć obowiązki szefa służby prewencji, a następnie Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego SP i później Komendanta Wojewódzkiego SP.

Po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej kontynuował służbę na stanowisku szefa katowickiej KW PSP, którą pełnił do 1997 roku. W tych latach odpowiadał za całokształt funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej w ówczesnym województwie katowickim. Brał również aktywny udział i dowodził licznymi akcjami ratowniczymi i gaśniczymi, m.in. podczas pamiętnego pożaru w Kuźni Raciborskiej, czy powodzi tysiąclecia w 1997 roku. W tym samym roku został powołany na stanowisko Komendanta Głównego PSP, które piastował do 2002 roku. Od 2000 łączył tą funkcję z obowiązkami Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Za jego kadencji Państwową Straż Pożarną dotknęły kolejne zmiany organizacyjne wynikające z reformy administracyjnej kraju (1999 rok).

Po przejściu w stan spoczynku w maju 2002 objął funkcję dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego w MSWiA, którą pełnił do końca tegoż roku. W latach 2007-2015 zasiadał w Senacie RP. Przez wiele lat związany był również ze Związkiem OSP RP, gdzie pełnił m.in. funkcje Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz Prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Śląskiego. Honorowy Obywatel Sandomierza i Dąbrowy Górniczej, wielokrotnie odznaczany i nagradzany.

W pamięci współpracowników i podwładnych zapisał się jako dobry przełożony, od którego bardzo dużo się nauczyli. Koledzy i znajomi podkreślają wysoką kulturę osobistą, a także ogromną wiedzę i bogate doświadczenie gen. Zbigniewa Meresa. Szczegóły uroczystości pogrzebowych nie są jeszcze znane.

Fotografia nagłówkowa: PortalStrazaka.pl; KG PSP


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »