Zmodernizowana remiza i samochód dla OSP Gościce

W miniony poniedziałek w miejscowości Gościce w powiecie nyskim na Opolszczyźnie miała miejsce podniosła uroczystość. Okazją było symboliczne otwarcie zmodernizowanej strażnicy, jak również przekazanie samochodu pożarniczego, który do jednostki trafił z zasobów PSP.

W poniedziałek (7.06) w Gościcach na Opolszczyźnie, w obecności wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy, przedstawicieli lokalnych władz i kierownictwa opolskiej PSP, odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku zmodernizowanej strażnicy dla tutejszej jednostki OSP. Uroczystość połączona była z oficjalnym przekazaniem jednostce ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego JELCZ.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości wiceszefowi resortu obrony narodowej. Uczestników i zaproszonych gości powitał burmistrz Paczkowa Artur Rolka. Po okolicznościowych przemówieniach zaproszonych gości, proboszcz miejscowej parafii w Paczkowie  ks. Leszek Machulak dokonał aktu poświęcenia samochodu bojowego marki JELCZ 442 oraz remizy. Kluczyki do samochodu strażakom przekazali: wiceszef MON, Marcin Ociepa; zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski, a także komendant powiatowy PSP w Nysie,  bryg. Paweł Gotkowski. Po tym nastąpiło otwarcie zmodernizowanej remizy, poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi przed wejściem do budynku. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zwiedzenie obiektu, a także prezentacja sprzętu pożarniczego, jakim dysponuje OSP Gościce.

Nowy wóz i strażnica

Samochód GCBA 5/24 na podwoziu JELCZ 442 jest jednym z kilkuset pojazdów pożarniczych, które w ostatnich latach do OSP trafiły z zasobów Państwowej Straży Pożarnej. Samochód został przekazany w styczniu tego roku. Jednak zanim mógł zostać wprowadzony do podziału bojowego, wymagał modernizacji. JELCZ dostał chociażby nową sygnalizację świetną i oklejenie. Od lutego bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wcześniej samochód służył strażakom zawodowym z JRG w Głuchołazach, wchodzącej w skład struktury Komendy Powiatowej PSP w Nysie.

Z kolei przebudowa i modernizacja strażnicy prowadzona była w latach 2016-19. Prace polegały na dobudowaniu nowej części do dotychczasowej remizy. Starą część zaadaptowano pod świetlicę. Natomiast w nowej znalazły się pomieszczenia socjalne, sanitarne i gospodarcze z instalacją centralnego ogrzewania, a także biuro i przestronny garaż dla samochodu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu. Prace udało się zakończyć pod koniec 2019 roku. Na oficjalne otwarcie strażnica musiała jednak czekać ponad rok. To za sprawą trudnej sytuacji epidemicznej, która uniemożliwiła wcześniejszą organizację uroczystości.

Foto nagłówkowe: Urząd Miejski w Paczkowie, Foto remizy: OSP Gościce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »