#TrzyipółChallenge dla Igi z Boczowa
Iga Czekalska ma 3 lata. Na początku wszystko zapowiadało, że będzie zdrowym dzieckiem. Jednak już po kilku miesiącach okazało się, że cierpi na SMA, rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Dziewczynkę i jej rodzinę wspierają druhowie z OSP Boczów. Zorganizowali m.in. internetowy #trzyipółchallenge.
Iga jest córką Tomasza Czekalskiego, prezesa Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczowie, koło Sulęcina w woj. lubuskim. Gdy przed trzema laty Iga przyszła na świat wszystko wskazywało, że będzie zdrowym dzieckiem. Radość nie trwała jednak zbyt długo. Już po kilku miesiącach rodzice zauważyli symptomy, które coraz bardziej ich niepokoiły. Konsultacje u neurologa, kolejne badania i długie oczekiwanie na ich wyniki. W końcu diagnoza (SMA typu 1, rdzeniowy zanik mięśni w najgroźniejszej postaci), która kiedyś oznaczała wyrok. Dziś medycyna daje szansę w miarę normalnie funkcjonować dzieciom, które zapadły na tą chorobę. Skuteczna i dająca nadzieję terapia genowa jest jednak bardzo kosztowna. Jej średni koszt wynosi ok. 10 mln. złotych. Nie bez powodu nazywana jest najdroższym lekiem świata. Kwota jaką trzeba zebrać jest ogromna, to ponad 9 mln. złotych, a czasu jest coraz mniej. Terapia genowa, aby była skuteczna, musi zostać podana zanim Iga osiągnie wagę 13,5 kg.
Dziś liczy się każdy dzień, aby jak najszybciej zebrać potrzebną kwotę. W tym celu powstała m.in. zbiórka na portalu Siepomaga.pl, którą można wspierać wpłatami lub za pomocą SMS-ów. Lokalna społeczność organizuje, także licytacje ciekawych przedmiotów lub usług. W pomoc rodzinie Czekalskich włączają się również lokalne jednostki OSP, organizując zbiórki plastikowych nakrętek, makulatury lub złomu. Druhowie z pobliskiego Torzymia zaproponowali możliwość udziału w pokazie możliwości samochodu GBA.
#TrzyipółChallenge z Boczowa
Jedną z ciekawszych form wsparcia zbiórki pieniężnej jest inspirowany ubiegłoroczną, ogólnopolską akcją tzw. #TrzyipółChallenge zorganizowany przez miejscową OSP z Boczowa. Zadanie do wykonania jest bardzo proste. Nominowani mają do wykonania serię 3,5 tzw. delfinków, czyli trzech pompek, na przemian z podskokiem i dodatkowej pompki. Następnie należy nominować co najmniej trzy jednostki straży pożarnych, bądź inne podmioty lub osoby. Aby wyzwanie zostało uznane za wykonane trzeba dokonać odpowiedniej wpłaty na konto zbiórki. Osoby które wykonały ćwiczenie wpłacą co najmniej 10 złotych, ci którzy odstąpili od niego co najmniej 15 złotych. Druhowie z Boczowa wyzwanie podjęli 1 czerwca. Następie zaprosili kolegów z Torzymia, Rzepina, Lubrzy, Woli Podłężnej, a także burmistrza Torzymia i Szkołę Aspirantów PSP z Poznania. Część jednostek wyzwanie już podjęło, nominując kolejne. Oczywiście nie można zapomnieć o nagraniu filmiku prezentującego wykonanie zadania i oznaczenie go hashtagiem.
Poniżej kilka realizacji opublikowanych w Internecie:
#TrzyipółChallenge w wykonaniu OSP Boczów
Fotografia nagłówkowa: Screen/Fb OSP Boczów