200 strażaków walczyło z pożarem hałdy zrębek

Ponad cztery doby strażacy walczyli z pożarem hałdy zrębek, do jakiego doszło na składowisku w Małaszewiczach koło Białej Podlaskiej. Z ogniem walczyło blisko 200 strażaków i ponad 50 samochodów pożarniczych.

22 listopada br o godz. 22:32 dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej otrzymał informację o pożarze hałdy zrębek drewna w m. Małaszewicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził, że w zachodniej części hałdy o wymiarach 140m długości, 35m szerokości i wysokości 12m palą się zrębki z drzew iglastych oraz liściastych. Z uwagi na sposób jej składowania, zagrożenie obsuwaniem oraz wypaleniem kominów we wnętrzu hałdy miejsca objęte pożarem gaszono przy pomocy działek wodno – pianowych umiejscowionych na dachach pojazdów pożarniczych.

Pracownicy zakładu przy pomocy specjalistycznego ciężkiego sprzętu (czołowe ładowarki kołowe, koparki kołowe do prac przeładunkowych oraz koparki gąsienicowe do prac wyburzeniowych) sukcesywnie przeładowywali zrębki z hałdy na wagony kolejowe oraz w bezpieczne miejsce placu składowego. Z uwagi na długotrwałość prowadzonych działań, strażacy pracowali w systemie rotacyjnym. Ponadto podjęto próbę ugaszenia pożaru przy pomocy piany gaśniczej. Dokładną lokalizację źródła ognia wskazywano przy pomocy kamer termowizyjnych. Podczas działań wykorzystano również drona z placówki Straży Granicznej w Terespolu. Wodę do celów gaśniczych dostarczano ze zbiornika przeciwpożarowego, który zasilany był ze zbiorników retencyjnych oraz hydrantów. Z uwagi na umiejscowienie hałdy przy bocznicy kolejowej, na czas wstrzymania ruchu pociągów woda przetłaczana była przy pomocy dwóch magistrali wodnych W75 ze zbiornika przeciwpożarowego o pojemności 400m3.

W działania gaśnicze, które trwały ponad 4,5 doby, zaangażowanych było rotacyjnie prawie 200 strażaków oraz ponad 50 pojazdów pożarniczych. Długotrwałość działań gaśniczych spowodowana była trudnościami z dostępem do rozproszonych w hałdzie (bardzo twarda, zbita struktura) źródeł ognia. Użyty w czasie działań sprzęt ciężki miał duże trudności z rozkopywaniem składowanej zrębki. 25 listopada na miejsce prowadzonych działań udał się Komendant Miejski PSP w Białej Podlaskiej bryg. Artur Tomczuk z grupą operacyjną KM PSP oraz Z-ca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Zmarz wraz z grupą operacyjną KW PSP.

Opracowanie i foto: bryg. Szymon Semeniuk JRG Małaszewicze, mł. bryg. Wojciech Miciuła KW PSP Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »