Ciągniki rolnicze na sygnałach i nowe obowiązki dla kierowców. Trwają prace nad rozporządzeniem
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia. Projekt jest konsekwencją zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym i w dużej mierze odpowiada na postulaty zgłaszane przez środowisko służb ratowniczych, w tym straży pożarnej.
Na początku bieżącego roku Sejm uchwalił ustawę zmieniającą m.in. ustawę Prawo o ruchu drogowym, która umożliwiła dopuszczenie ciągników rolniczych do statusu pojazdów uprzywilejowanych. Jednak, aby takie rozwiązanie zostało w pełni wdrożone, konieczne jest też znowelizowanie rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, potrzeba takiego rozwiązania była sygnalizowana m.in. przez strażaków, którzy wykorzystują tego typu sprzęt w działaniach ratowniczych – szczególnie na terenach wiejskich i trudno dostępnych .
Wcześniejsza nowelizacja przepisów wprowadziła możliwość uznania ciągnika rolniczego za pojazd uprzywilejowany. Obecny projekt rozporządzenia dostosowuje do tego stan prawny w zakresie szczegółowych wymagań technicznych – chodzi przede wszystkim o oznakowanie i wyposażenie takich pojazdów. Dla jednostek OSP to zmiana o istotnym znaczeniu praktycznym. Ciągniki rolnicze są często wykorzystywane pomocniczo przy akcjach gaśniczych, usuwaniu skutków nawałnic czy działaniach logistycznych. Uporządkowanie ich statusu prawnego może przełożyć się na większe bezpieczeństwo i skuteczność działań.
Projekt zawiera także inne rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązku wyposażenia nowych samochodów osobowych w apteczkę pierwszej pomocy. Regulacja obejmie pojazdy rejestrowane po raz pierwszy po 31 marca 2027 roku . W praktyce oznacza to, że każdego roku obowiązek ten będzie dotyczył setek tysięcy nowych aut. W projekcie przewidziano również ograniczenia dotyczące pojazdów stylizowanych na uprzywilejowane, w tym m.in. „zabytkowych” radiowozów, które mogą wprowadzać uczestników ruchu w błąd .
Na tym etapie prace legislacyjne trwają. Projekt rozporządzenia Ministerstwo Infrastruktury skierowało do uzgodnień i konsultacji publicznych oraz opiniowania. To oznacza, że ostateczny kształt przepisów może jeszcze ulec zmianie. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia miałaby wejść w życie po czternastu dniach od ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które miałyby obowiązywać w dniu ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIK:
