Strażacki hełm ozdobił remizę w Przylesiu

W miniony piątek na dachu wieży remizy OSP w Przylesiu (woj. opolskie) stanął wielki strażacki hełm. Drewniano-miedzianą konstrukcję wykonali mieszkańcy miejscowości, będący zarazem członkami miejscowej OSP. Może ona służyć np. jako taras widokowy.

Przylesie to niewielka miejscowość w gminie Olszanka, w powiecie brzeskim. Tam od blisko 75-lat działa OSP, która od 1997 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z okazji przypadającej na bieżący rok półokrągłej rocznicy powstania jednostki, jej strażnica przechodzi swego rodzaju metamorfozę. A jednym z jej elementów było posadowienie w miniony piątek (8.01) na wieży wielkiego strażackiego hełmu.

Pomysł wykonania takiej konstrukcji pojawił się około pięć lat temu. W 2016 roku podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego naczelnik jednostki Rafał Krężel podzielił się koncepcją z pozostałymi druhami. Pomysł zyskał akceptację. Jednak zanim strażacy mogli przystąpić do realizacji, musieli uzyskać niezbędne pozwolenia administracyjne. W 2018 roku powstała dokumentacja projektu, a już w następnym roku można było przystąpić do przebudowy wieży i tworzenia hełmu.

Konstrukcja wykonana jest z drewna, które zabezpieczono przed działaniem czynników atmosferycznych. U jej podstawy jest płotek, dzięki któremu konstrukcja może pełnić rolę tarasu widokowego, zadaszonego „skorupą” hełmu. Sama konstrukcja hełmu została pokryta elementami i detalami wykonanymi z miedzi. Hełm posiada instalację oświetleniową. Jest też podświetlany nocą napis z oznaczeniem operacyjnym głównego samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostki (409O55) marki JELCZ.

Do posadowienia konstrukcji na dachu wieży konieczne było wykorzystanie ciężkiego dźwigu.

Hełm ten jest efektem zgodnej, społecznej współpracy przyleskich druhów, mieszkańców Przylesia, życzliwych dla OSP Przylesie osób, darczyńców, przedsiębiorców i władz samorządowych – napisano na facebookowej stronie opisującej dzieje miejscowości Przylesie – dawniej i dziś.

Na tym nie koniec. Na wiosnę ochotnicy planują dalsze prace porządkowe, chcą m.in. pomalować budynek. Dzięki temu obiekt zyska nowy blask.

 

Foto: Łukasz Krężel / Przylesie dawniej i dziś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »