Akcja ratownicza po wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach

27 stycznia 2023 r. w wyniku wybuchu gazu w kamienicy w m. Katowice (woj. śląskie), doszło do częściowego zawalenia się budynku.

Według otrzymanych przez  Państwową Straż Pożarną informacji, w budynku przebywało 9 osób. Siedmioro z nich zostało ewakuowanych a ciała dwóch ofiar zostały odnalezione przez strażaków w trakcie akcji poszukiwawczo – ratowniczej.

Działania strażaków skoncentrowane były na  ręcznym odgruzowywaniu terenu aby kawałek po kawałku, cegła po cegle, dotrzeć do miejsca, które psy z grupy poszukiwawczo – ratowniczej oznaczyły jako to, w którym przebywały poszukiwane osoby.

Dużym zagrożeniem podczas działań była konstrukcja, która pozostała po wybuchu. Cały czas prowadzone były pomiary parametrów, które wskazały, że na szczęście ściany i budynki nie odchylają się.

Działaniami na miejscu akcji dowodził  zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła. W sumie zaangażowane zostały 42 zastępy straży pożarnej tj. 42 pojazdy, 182 ratowników, w tym dwie specjalistyczne grupy poszukiwawczo – ratownicze z Jastrzębia Zdroju oraz Nowego Sącza z 8 psami ratowniczymi, które przeszukiwały teren gruzowiska oraz kadeci ze szkoły Aspirantów PSP w Częstochowie.

Źródło: PSP; Zdjęcia: mł. asp. Damian Golański, kpt. Piotr Zwarycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »