Duży pożar z eksplozjami na terenie zakładu w Drezdenku

Zgłoszenie o pożarze budynku warsztatowego w Drezdenku przy ul. Chełm Drezdenecki wpłynęło do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Krajeńskich o godz. 12:28 13.12.2022 r. Na miejsce natychmiast wysłano 6 zastępów straży pożarnych z JRG w Strzelcach Krajeńskich, OSP Drezdenko, OSP Niegosław i OSP Rąpin. Kolejne zastępy dysponowano zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez jednostki które już dotarły na miejsce zdarzenia.

W chwili przybycia pierwszych zastępów straży pożarnych ogniem objęty był prawie cały budynek warsztatowy o wymiarach 13 m x 37 m i wysokości 7 m. Pierwsze działania skupiły się na próbie ocalenia choćby części budynku objętego pożarem, jednak ogromna temperatura panująca wewnątrz budynku, gdzie pożar był już w fazie rozwiniętej, oraz eksplodujące wewnątrz zbiorniki ciśnieniowe uniemożliwiły skuteczne działania. Podjęto decyzję o skierowaniu dostępnych sił do obrony przed pożarem budynków sąsiednich oraz nagromadzonych dookoła zbiorników z samochodowych instalacji na gaz LPG.

Równolegle sprawdzono sąsiednie obiekty i teren pod kątem ewentualnych osób zagrożonych oraz organizowano zaopatrzenie w wodę do celów gaśniczych zarówno poprzez dowożenie jak też wykorzystanie hydrantów sieci publicznej i wewnątrzzakładowej na terenie firmy MEPROZET. W działaniach wykorzystano także zasoby wodne rzeki Stara Noteć. W miarę docierania kolejnych zadysponowanych jednostek (łącznie 18) na miejsce przybył także oficer operacyjny oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Krajeńskich, a także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Drezdenku oraz Burmistrz Drezdenka. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z bezzałogowym statkiem powietrznym mającym wspomóc działania i proces podejmowania decyzji. Po 1,5 godziny akcji pożar został opanowany. Działania w obronie sąsiednich budynków i nagromadzonych zbiorników LPG zakończyły się sukcesem. Dalsze działania skupiły się na dogaszeniu pozostałości pożaru.

W wyniku pożaru poszkodowany został właściciel obiektu, który z poparzeniami został przetransportowany do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Całkowitemu zniszczeniu uległ budynek objęty pożarem oraz wszystko to, co było wewnątrz.

W działaniach udział brały jednostki: JRG PSP Strzelce Kraj., OSP Drezdenko, OSP Trzebicz, OSP Niegosław, OSP Rąpin, OSP Gościm, OSP Stare Kurowo, OSP Dobiegniew, JRG 1 PSP Gorzów Wlkp., KW PSP Gorzów Wlkp., KP PSP Strzelce Kraj.,

oraz: Policja, Zespół ratownictwa Medycznego, Pogotowie Energetyczne.

Szczególne podziękowania należą się pracownikom zakładu MEPROZET za pomoc i współpracę podczas prowadzonych działań.

Źródło, foto: KP PSP Strzelce Krajeńskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »