GIEŁCZYN 2024. Ćwiczenia podlaskich strażaków w Biebrzańskim Parku Narodowym
W piątek 13 września 2024 roku na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „GIEŁCZYN 2024”. Podczas ćwiczeń Kompanii Gaśniczej „BIAŁYSTOK” COO, a także wybranych sił i środków z powiatów monieckiego i łomżyńskiego ratownicy doskonalili organizację działań gaśniczych w zakresie wielkopowierzchniowych pożarów lasów i terenów nieleśnych.
Tego typu założenia prowadzone i doskonalone na tym terenie, są szczególnie ważne w kontekście pożaru, który miał miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym w 2020 roku. Doświadczenia sprzed czterech lat pokazują, jak wymagający i trudny jest to teren, który w przypadku wystąpienia pożaru skutkuje niejednokrotnie długotrwałymi działaniami i ciężką pracą wielu strażaków i innych służb. W 2020 roku ogień zajął ponad 5 000 hektarów Parku, co stanowi około 9,5 procent jego powierzchni.
Teren Biebrzańskiego Parku Narodowego cechuje się dużą zmiennością zależną od pory roku, a także od panujących warunków meteorologicznych. Największe zagrożenie pożarowe przypada na okres wiosenny, ale może wzrastać w okresie długotrwałej suszy, kiedy to rośliny pozbawione są dostępu do wody.
Ćwiczenia pk. „GIEŁCZYN 2024” rozpoczęły się koncentracją sił i środków w miejscowości Laskowiec, skąd nastąpił przejazd kolumny pojazdów pożarniczych do miejsca realizacji założeń. Epizody ćwiczebne zostały przeprowadzone na terenie gminy Trzcianne w powiecie monieckim, w okolicach miejscowości Giełczyn
Podczas ćwiczeń obecny był Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pozornej – st. bryg. Janusz Kondrat wraz z Zastępcą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego państwowej straży Pożarnej st. bryg. Marcinem Wierelem. Obserwatorami ćwiczeń była również delegacja strażaków z Litwy pod przewodnictwem Szefa Kowieńskiej Rady Ratownictwa Pożarniczego Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej, płk Służby Wewnętrznej Vidasa Barauskasa.
Tło operacyjne ćwiczeń:
Państwowa Straż Pożarna odnotowuje znaczący wzrost liczby pożarów powierzchniowych lasów oraz terenów nieleśnych. Znacząco wzrosła ilość pożarów we wschodniej części kraju. Najgorsza sytuacja występuje na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W wielu przypadkach silny i porywisty wiatr powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożarów, które z uwagi na trudności w dotarciu do miejsca pożaru obejmują swym zasięgiem bardzo duże powierzchnie.
W związku z zaistniałą sytuacją Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powołał Sztab Podlaskiej Brygady Odwodowej do koordynacji działań
W ostatnich trzech tygodniach nie odnotowano opadów, średnia dobowa temperatura wyniosła 24°C. Prognoza meteorologiczna na najbliższy tydzień nie przewiduje zmian pogodowych. Nie są prognozowane opady, temperatura powietrza w ciągu dnia oscylować będzie w granicach 30°C, wiatr będzie okresowo porywisty, a zachmurzenie małe.
W związku z trudnodostępnym terenem oraz dynamicznym rozwojem pożaru do działań został zadysponowany śmigłowiec Policji ze zbiornikiem Bambi Bucket z zasobów Państwowej Straży Pożarnej. Do celów gaśniczych, po przeprowadzeniu rozpoznania możliwości poboru wody, wykorzystane mogą zostać rzeki Narew i Biebrza znajdujące się w odległości około 1 km od miejsca pożaru.
Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości prowadzenia działań ratowniczych przez siły i środki Kompanii Gaśniczej „BIAŁYSTOK” COO oraz wybrane siły i środki z powiatów monieckiego, łomżyńskiego podczas gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych w terenie trudnodostępnym Biebrzańskiego Parku Narodowego.
W realizacji założeń brało udział 88 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także 36 strażaków ochotników. W sumie na miejscu działało 29 zastępów JOP. W działania było zaangażowanych 29 pojazdów w tym: 17 pojazdów gaśniczych, dwa pojazdy typu SHERP, 7 dronów (BSP) i 4 pojazdy typu quad.
Oprócz Strażaków w działaniach brały udział służby współpracujące.
Dodatkowo w ramach ćwiczeń przeprowadzono warsztaty ratownicze skierowane do operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa podlaskiego.
Opracowanie i zdjęcia: mł. ogn. Justyna Kłusewicz – Rzecznik Prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP