Góra. Pożar supermarketu. Z ogniem walczyło blisko 30 zastępów

Bardzo duży pożar wybuchł w czwartek pod wieczór w miejscowości Góra na Dolnym Śląsku. Zaczął się w przysklepowej wędzarni, rozprzestrzenił się jednak na znaczną część budynku. Z ogniem walczyło blisko 30 zastępów. W akcji poszkodowany został jeden ze strażaków, którego przewieziono do szpitala.

Góra. W czwartek (4.01) po godzinie 17:00 strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Górze (woj. dolnośląskim) przyjęli zgłoszenie o pożarze jaki wybuchł w jednym z marketów na terenie miasta. Na miejsce zdarzenia wysłano zastępy ratowniczo-gaśnicze z JRG KP PSP Góra, a także okolicznych jednostek OSP.

Jak ustalono pożar wybuchł w ulokowanej na tyłach supermarketu wędzarni. Ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się po przestrzeni międzystropowej na dach i resztę budynku. Pracownicy i klienci sklepu zdążyli się ewakuować jeszcze przed przyjazdem ratowników. Strażacy rozpoczęli akcję gaśniczą. W celu dotarcia do źródła ognia konieczne okazało się wycięcie otworów w dachu sklepu. Rozwojowi pożaru sprzyjał mocno wiejący wiatr. Do pomocy górowskim strażakom zadysponowano też jednostki z okolicznych powiatów województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W kulminacyjnym momencie, w akcji brały udział 24 zastępy PSP i ochotniczych straży pożarnych.

Mimo wysiłków strażaków pożar zlokalizowano dopiero nad ranem. Zdążył on jednak zająć powierzchnię ok. 1000 metrów kwadratowych. Około 80% budynku uległo zawaleniu lub zniszczeniu. Po zlokalizowaniu pożaru siły i środki były stopniowo wycofywane. Jeszcze przed południem na miejscu pracowało jednak kilkanaście zastępów PSP i OSP. Strażacy wciąż przeszukują pogorzelisko i dogaszają zarzewia.

W trakcie akcji ucierpiał jeden ze strażaków. Według wyjaśnień doznał on obrażeń oka, gdy iskry dostały się pod jego hełm. Pomocy udzielono mu w lubińskim szpitalu. Podczas akcji ratownicy mieli też problem z zaopatrzeniem wodnym. Jak ustalili pracownicy operatora miejskich wodociągów do awarii nie doszło. Korzystanie z hydrantów było utrudnione ze względu na duży pobór wody. Strażacy zaopatrywali się z innych magistral wodociągowych na terenie miasta Góra. Rozstawiono również zbiornik brezentowy.

Działania gaśnicze wciąż trwają. Przyczyna powstania pożaru nie jest jeszcze znana.

Fotografia nagłówkowa: KP PSP Góra


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »