Goszcza 2021: Ćwiczenia Kompanii Gaśniczej „Wawel”

12 października odbyły się ćwiczenia taktyczno- bojowe z udziałem Sił i Środków Kompanii Gaśniczej „Wawel” pod nazwą „Goszcza 2021”.

Scenariusz ćwiczeń obejmował pożar kompleksu leśnego w miejscowości Goszcza w gm. Kocmyrzów-Luborzyca, a głównym celem ćwiczących zastępów było sprawienie skutecznego systemu działań gaśniczych w warunkach leśnych.

Działania ratownicze  zostały podzielone na dwa odcinki bojowe, pierwszy obejmował prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych, budowa stanowiska z buforem wodnym na miejscu pożaru, drugi odcinek to budowa skutecznej magistrali dostarczającej wodę do celów gaśniczych w systemie mieszanym przetłaczania i dowożenia.

Główne zadania postawione do realizacji to:

  • alarmowanie i kompletacja Kompanii Gaśniczej „Wawel”,
  • dotarcie do miejsca pożaru, usunięcie powalonych drzew, podjęcie działań ratowniczo – gaśniczych,
  • budowa magistrali zasilającej w wodę na odległość 1200 metrów,
  • powołanie sztabu działań ratowniczych z udziałem służb współdziałających,
  • realizacja dowożenia wody oraz zaopatrzenia wodnego z sieci hydrantowej,
  • ugaszenie pożaru, podanie 6 skutecznych prądów gasniczych na front pożaru.

W działaniach wzięło udział blisko 100 strażaków i 20 pojazdów ratowniczych z OSP z terenu Powiatu Krakowskiego, Komendy Miejskiej PSP w Krakowie , Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, w tym przedstawiciele Nadleśnictwa Miechów.  Warto wspomnieć o udziale grupy z dronami ratowniczymi, która funkcjonuje w ramach  JRG nr 7 w Krakowie, stanowiąc wsparcie i podgląd miejsca pożaru zarówno dla KDR-a jak i pracy sztabu akcji.

Podsumowania ćwiczeń dokonał Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie st.bryg. Andrzej Nowak, oraz Główny rozjemca ćwiczeń st.kpt. Marek Witek z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Ćwiczenia pk. „Goszcza” były doskonałą formą praktycznego sprawdzenia możliwości współdziałania służb w celu poprawy skuteczności Ochotniczych Straży Pożarnych co wpisuje się w główne założenia programu „Bezpieczny Powiat Krakowski”, któremu patronuje Starosta Krakowski p.Wojciech Pałka.

opracowanie: st.kpt. Bartłomiej Rosiek – oficer prasowy KM PSP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »