JRG 4 Szczecin będzie miała nową siedzibę. Wkrótce rusza budowa

We wtorek w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie odbyła się uroczystość podpisania umowy na budowę nowej siedziby dla JRG 4 Szczecin. Szacunkowa wartość inwestycji, realizowanej w ramach programu modernizacyjnego, to 27 mln złotych.

We wtorek (5.09) w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Szczecinie podpisano umowę na budowę nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Szczecinie. W uroczystości udział wzięli poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Artur Szałabawka, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, a także przedstawiciel wykonawcy. Obecni byli również komendanci miejscy i powiatowi PSP z terenu województwa.

Nowy obiekt, o zróżnicowanej ilości kondygnacji, powstanie na działce u zbiegu ulic Polickiej oraz Bajecznej w północnej części Szczecina. W ramach inwestycji powstanie dwukondygnacyjny budynek administracyjno-biurowy z pomieszczeniami socjalno-bytowymi, a także jednokondygnacyjną halą garażową z pomieszczeniami gospodarczymi.

Na parterze części administracyjno-biurowej zaplanowano pomieszczenia punktu alarmowego, z przylegającymi pomieszczeniami technicznymi, biura dla kadry dowódczej JRG, a także stację obsługi sprzętu ochrony dróg oddechowych, szatnie, sanitariaty i magazyny sprzętu i środków gaśniczych. Piętro zajmą strażacy z podziału bojowego. Tutaj będą mieli do dyspozycji pokoje wypoczynkowe, węzeł sanitarny, świetlicę, salę szkoleniową, a także siłownię i magazyn. W razie alarmu będą mogli szybko zjechać na dół po ześlizgu.

Centralna część budynku to przelotowa hala garażowa, w której zaplanowano pięć podwójnych stanowisk dla pojazdów służbowych. Wedle projektu do hali będzie przylegać myjnia. W tej części zaplanowano również warsztat, a także pralnię z suszarnią. Ostatnia część budynku to wspinalnia. Będzie ona pełnić funkcję suszarni węży, a także obiektu wykorzystywanego do szkoleń wysokościowych. Projekt przewiduje również zagospodarowanie terenu wokół nowego budynku. Przewidziano tutaj m.in. zewnętrzny i wewnętrzny plac manewrowy, miejsca parkingowe oraz wielofunkcyjne boisko sportowe.

Szacunkowa, całkowita wartość budowy nowej JRG to około 27 mln złotych.

Inwestycję podzielono jednak na etapy. W pierwszym etapie przewidziano roboty ziemne, w tym oczyszczenie terenu, wykonanie fundamentów wraz z hydro i termoizolacją, a także wykonanie konstrukcji żelbetowych i części prac murowych, pokrycia dachowego i ocieplenia zewnętrznego. Etap obejmuje też wykonanie niezbędnych instalacji i przyłączy.

Pierwsze prace powinny rozpocząć się niebawem. Wiadomo już, że po przeprowadzce do nowej siedziby, obecna strażnica JRG 4 przy ulicy Nad Odrą na Stołczynie zniknie z lokalnego krajobrazu. W miejscu remizy odziedziczonej po zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już huty przebiegać będzie rozbudowywana Trasa Nadodrzańska.

Foto: KW PSP Szczecin, wizualizacja: KM PSP Szczecin


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »