Nowy GCBA dla OSP Rościszewo oficjalnie przekazany

W Rościszewie na Pomorzu odbyła się w środę uroczystość przekazania miejscowej OSP samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jednostka otrzymała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 10/40 na podwoziu marki Man. Pojazd kosztował 1 mln złotych.

W siedzibie OSP w Rościszewie (powiat gdański) odbyła się w środę uroczysta zbiórka z okazji przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jednostka otrzymała nowy samochód typu GCBA 10/40 na podwoziu marki MAN TGS z zabudową firmy STOLARCZYK. Samochód do jednostki trafił pod koniec zeszłego roku, ale oficjalne przekazanie trzeba było odłożyć w czasie.

Samochód zabudowany jest na podwoziu z uterenowionym napędem 6×6. Głównym atutem jest duży zbiornik wodny (10 tys. litrów) i zbiornik na środek pianotwórczy (1 tys. litrów). Pod tym względem jest to największy samochód ratowniczo-gaśniczy w powiecie gdańskim. Samochód został również doposażony w sprzęt, który pozwala strażakom na wykonywanie czynności ratowniczych podczas wypadków drogowych oraz innych miejscowych zagrożeń.

Łączny koszt zakupu to 1 mln zł. Na jego zakup złożyły się środki z następujących źródeł:

  • dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 271 000 zł,
  • krajowy system ratowniczo-gaśniczy – 200 000 zł,
  • dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – 29 000 zł,
  • Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim – 120 000 zł,
  • Gmina Trąbki Wielkie – 260 000 zł,
  • środki własne OSP – 120 000 zł.

W uroczystej zbiórce uczestniczyli m.in.: wojewoda pomorski Dariusz Drelich; komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Socha; przedstawiciele lokalnych władz i instytucji współfinansujących pojazd, a także zaprzyjaźnione jednostki OSP.

Zdjęcia: mł. asp. Piotr Jereczek; Pomorski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »