Nowe GCBA 8,3/60 trafiło na wyposażenie OSP w Szczawinie Kościelnym

Ochotnicza Straż Pożarna ze Szczawina Kościelnego pod Gostyninem została wyposażona w fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 8,3/60. Zakupiony jeszcze w zeszłym roku samochód wykonano na trzyosiowym, uterenowionym podwoziu marki SCANIA. Kosztował prawie 1,7 mln złotych.

W piątek (12.04) wieczorem do Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawinie Kościelnym (pow. gostyniński) na Mazowszu przybył fabrycznie nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy GCBA 8,3/60. Samochód, który kosztował prawie 1,7 mln złotych wykonała firma Wawrzaszek ISS. Pod zabudowę wybrała trzyosiowe podwozie marki SCANIA P410 z napędem uterenowionym 6×6. Auto wyposażone jest również w wysokoprężny silnik z zapłonem samoczynnym, o mocy 410 KM, który spełnia normę emisji spalin EURO 6. Samochód posiada też czterodrzwiową kabinę dla sześcioosobowej załogi oraz zautomatyzowaną skrzynię biegów.

Na ramie pojazdu osadzono zabudowę pożarniczą, wykonaną z materiałów kompozytowych. W niej umieszczono m.in. kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze (woda 8,3 tys. litrów, środek pianotwórczy 830 litrów) oraz skrytki na sprzęt pożarniczy. Po bokach zabudowy znajdują się po trzy skrytki zamykane roletami żaluzjowymi. Z kolei w tylnej skrytce umieszczono jednozakresową autopompę o wydajności 6 tys. litrów na minutę, przy ciśnieniu 8 barach.

Na wyposażenie pojazdu składają się również przewoźny radiotelefon, niskociśnieniowa linia szybkiego natarcia z wężem na zwijadle, działko wodno-pianowe umieszczone na dachu zabudowy, a także instalacja z sześcioma zraszaczami podwoziowymi. Zamontowano również wciągarkę elektryczną i pneumatycznie rozkładany maszt oświetleniowy z najaśnicami LED. Zadbano także o lepszą widoczność pojazdu poprzez wykonanie odblaskowych oklejeń.

Zakup pojazdu zrealizowano jeszcze w zeszłym roku. Na ten cel jednostka przeznaczyła własne środki. Pozyskała również fundusze ze źródeł zewnętrznych. Samochód zakupiono bez uzbrojenia w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. To ma być zakupione w osobnym zamówieniu.

Foto: OSP Szczawin Kościelny


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »