Łobez. Zerwany most, zalane posesje. Winne bobry?

W niedzielne popołudnie strażacy z Łobza w województwie zachodniopomorskim otrzymali zgłoszenie o przerwanej tamie na systemie zalewowym. Efektem tego zdarzenia było zalanie jezdni drogi wojewódzkiej, zerwanie mostu i podtopienie kilku gospodarstw. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Strażacy z Łobza odebrali w niedzielę około godziny 16. o przerwaniu tamy na systemie zalewowym w pobliżu tego miasta. Efektem tego zdarzenia było zalanie jezdni drogi wojewódzkiej 151 między Łobzem a Węgorzynem oraz kilku gospodarstw. Spływająca woda podmyła most drogowy, który uległ zawaleniu. W rejon miejsca zdarzenia zadysponowano kilka zastępów PSP i OSP. Skierowano tam również pompy wysokiej wydajności a w Komendzie Powiatowej PSP utworzono sztab kryzysowy.

Przybyli na miejsce ratownicy potwierdzili zdarzenie. Ich działania polegały na zabezpieczeniu zerwanego fragmentu drogi wojewódzkiej. Powstała tam wyrwa na ok. 10 metrów szerokości i 8 metrów głębokości. Na szczęście nie stwierdzono, aby ktokolwiek ucierpiał w wyniku zerwania mostu. Ponadto strażacy zajęli się odpompowaniem nadmiaru wody z jezdni i zalanych budynków. Woda dostała się do piwnic w kilku pobliskich domach. W wyniku tych zdarzeń również nie było osób rannych. Sytuację udało się opanować przed północą. Ruch na drodze wojewódzkiej 151 między Łobzem a Węgrzynem został skierowany na objazdy. Naprawa zniszczonego fragmentu drogi będzie prawdopodobnie możliwa dopiero za kilka miesięcy.

Wstępne ustalenia wskazują, że do zdarzenia doszło w trakcie spuszczania wody z pobliskich stawów, a jego skutki są efektem działalności bobrów. Zwierzęta miały zbudować tamę, która zatkała przepust, jak również uszkodzić nasyp stawu. Piętrząca się woda spowodowała przerwanie wody. Przelewająca się woda dokonała rozmycia przepustu. Poziom wody samoistnie opadł po kilku godzinach.

W pracach sztabu kryzysowego, który funkcjonował w łobeskiej komendzie PSP brali udział m.in. zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Tomczyk, komendant powiatowy PSP w Łobzie st. bryg. Jacek Dziurdz i przedstawiciele lokalnych władz.

Fotografia nagłówkowa: KP PSP Łobez

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »