Najstarszy samochód gaśniczy w Polsce przechodzi na emeryturę

Najstarszy samochód strażacki w Polsce biorący czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę.

16 listopada 2021 r. to historyczna data dla Kalinowej i tutejszej jednostki OSP. Po wieloletnich staraniach druhów strażaków Ochotnicza Straż Pożarna w Kalinowej w gminie Błaszki koło Sieradza otrzymała nowy wóz bojowy. Nowy wóz strażaków to średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 4,2/32 na podwoziu Volvo FL 280 z napędem 4×4 , mocy 285 KM, zbiornikiem na wodę 4220 l i na środek pianotwórczy 420 l. Zabudowę wykonała firma Bocar. Środki na zakup samochodu, który kosztował 796 965 zł, pochodziły z dotacji MSWiA w kwocie 480 tys. zł. Resztę pokryto z budżetu Gminy Błaszki.

Będzie to drugi samochód strażacki obok Mercedesa Benz 322 znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Samochód Mercedes rok produkcji 1959 służy w Kalinowej od 2006 roku. Trafił do tej jednostki za przysłowiową złotówkę z Drezdenka, gdzie głównie uczestniczył w gaszeniu pożarów lasów. Od razu został przystosowany do polskich norm przez druhów OSP Kalinowa. Co ciekawe, mercedes jest najstarszym wozem strażackim w Polsce biorącym udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.  Niejednokrotnie wjeżdżał tam gdzie nowe samochody nie mogły dotrzeć. Wielokrotnie nagradzany na Zlocie Czerwonych Samochodów w Poznaniu. Druhowie strażacy z Kalinowej wierzą, że nowy samochód z powodzeniem zastąpi leciwego „dziadka” – jak nazywają go druhowie – w akcjach bojowych, a Mercedes będzie godnie reprezentował OSP Kalinowa min. na zlotach, wystawach i innych wydarzeniach.


Ochotnicza Straż Pożarna w Kalinowej powstała w 1905 roku.

Foto: Zbyszek Ciszewicz, Towarzystwo Przyjaciół Kalinowej CALYNOVA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »