Konotop. Bus zderzył się z ciężarówką. Wielu rannych

Osiemnaście osób ucierpiało w wyniku zderzenia się busa z samochodem ciężarowym w miejscowości Konotop koło Drawska Pomorskiego. Do zdarzenia doszło w środę po południu na drodze wojewódzkiej 175. W akcję ratowniczą zaangażowano m.in. 16 zastępów strażackich, karetki pogotowia i 2 zespoły LPR.

Konotop.  W środę (13.09) około godziny 16:20 strażacy z Drawska Pomorskiego otrzymali informację o wypadku drogowym w miejscowości Konotop na drodze wojewódzkiej 175. Zderzyły się tam autobus i samochód ciężarowy. Na miejsce wysłano zastępy PSP z Drawska Pomorskiego i okolicznych jednostek OSP. Skierowano tam również zespoły ratownictwa medycznego oraz zespoły policyjne.

Na miejscu okazało się, że do wypadku doszło na łuki drogi łączącej Drawsko Pomorskie z Kaliszem Pomorskim na wysokości bazy wojskowej. W chwili przyjazdu służb ratowniczych pomocy poszkodowanym udzielali już polscy, czescy i amerykańscy żołnierze, którzy wyjeżdżali właśnie z terenu poligonu. Jak ustalono poszkodowanych zostało łącznie osiemnaście osób. Są to osoby podróżujące autobusem, głównie młodzież, która wracała do Drawska ze szkoły w Kaliszu Pomorskim. Stan trzech osób – kierowcy busa i dwojga nastolatków – określany jest jako poważny.

Działania zaangażowanych w akcję ratowniczą polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanych uwięzionych w autobusie i ewakuacji ich w bezpieczne miejsce. Udzielono im również niezbędnej pomocy i wsparcia psychicznego. Wszystkich poszkodowanych przetransportowano do szpitali w Drawsku Pomorskim, Stargardzie, Szczecinie, Pile i Gorzowie Wielkopolskim. Najciężej rannego kierowcę autobusu i nastoletniego pasażera transportowały zespoły HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Trwa wyjaśnianie okoliczności i przyczyn wypadku. Wstępne ustalenia wskazują, że na zakręcie drogi samochód ciężarowy mógł zahaczyć naczepą o narożnik autobusu. W wyniku zderzenia ciężarówka zjechała do rowu, jej kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń.

W akcję ratowniczą zaangażowano łącznie szesnaście zastępów PSP, OSP i WSP. Pracowały też dwa zespoły LPR i sześć zespołów naziemnych PRM.

Fotografia nagłówkowa: X/Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »