Sobolew. Znów płonęły odpady na nielegalnym składowisku

Dziesięć zastępów ratowniczo-gaśniczych PSP i OSP z powiatu jaworskiego i Środy Śląskiej walczyło z pożarem jaki o poranku wybuchł na składowisku odpadów w miejscowości Sobolew koło Jawora na Dolnym Śląsku. To kolejny pożar w tym miejscu. Poprzednio paliło się tutaj przed dwoma laty.

Sobolew. Tuż przed godziną 7:00 w środę (13.09) strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Jaworze przyjęli zgłoszenie o pożarze w miejscowości Sobolew (gmina Wądroże Wielkie). Zapaliły się tam odpady na nielegalnym składowisku. Tamtejsi strażacy znają to miejsce dosyć dobrze, gdyż jest to kolejny pożar w tym miejscu. Poprzednio interweniowali tu niemal dwa lata temu, 16 września 2021 roku. Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP już na wstępie skierował w to miejsce znaczne siły i środki PSP i OSP.

Pierwsi strażacy dojeżdżając na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Jak ustalono pożar objął składowane odpady na powierzchni około 80 metrów kwadratowych. Istniało zagrożenie, że ogień rozprzestrzeni się na kolejne miejsca, w których składowane są śmieci. Na szczęście nie stwierdzono obecności pojemników, w których mogłyby znajdować się niebezpieczne substancje.

W celu opanowania pożaru strażacy podawali trzy prądy wody w natarciu. To pozwoliło dosyć szybko zlokalizować pożar i druhowie zajęli się dogaszaniem ukrytych zarzewi pożaru. Zaopatrzenie w wodę realizowano poprzez jej dowożenie z sieci hydrantowej. Około południa pożar był już ugaszony.

W akcję gaśniczą zaangażowano dziesięć zastępów PSP z Jawora i Środy Śląskiej oraz jednostek OSP Bukówek, Budziszów Wielki, Wądroże Wielkie, Marcinowice, Granowice oraz Wiadrów. Na miejscu obecny był również komendant powiatowy PSP w Jaworze kpt. Mirosław Walaszczyk, z zastępcą mł. kpt. Łukaszem Fuławką. Swoje czynności realizowali też jaworscy policjanci i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Foto: Komenda Powiatowa PSP w Jaworze


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »