Solec Kujawski. „Gaśnica” od tajemniczego darczyńcy na pożary fotowoltaiki

Druhowie z Solca Kujawskiego od dłuższego czasu planowali nabyć urządzenie, dzięki któremu zwalczanie pożaru instalacji fotowoltaicznych będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. W realizacji planów pomógł anonimowy darczyńca, który w zeszłym tygodniu ufundował takie urządzenie.

Instalacje fotowoltaiczne to hit ostatnich lat. Niewątpliwa oszczędność w rachunkach za energię elektryczną, ale też nowe zagrożenia, którym czoła muszą stawić strażacy. Wciąż, w wielu przypadkach, sporo do życzenia pozostawia jakość wykonania elementów instalacji, jak również sam proces instalacji, czy sama eksploatacja fotowoltaiki. Strażacy szukają więc różnych rozwiązań, aby ich działania były skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne.

Druhom z Solca Kujawskiego w osiąganiu tych celów pomoże specjalistyczna gaśnica do paneli fotowoltaicznych PVSTOP. Soleccy strażacy od dłuższego czasu planowali nabycie takiego urządzenia. W końcu zakupił je dla nich darczyńca, który chce pozostać anonimowy. Druhowie odebrali gaśnicę w zeszłym tygodniu.

Dostaliśmy kod do otworzenia skrytki, w której miała się znajdować paczka. Po otworzeniu paczki okazało się, że jest w niej sprzęt, który od dłuższego czasu chcieliśmy pozyskać, była to gaśnica do paneli fotowoltaicznych PVstop – poinformowali druhowie na profilu społecznościowym jednostki.

Czym jest PVSTOP?

Urządzenie nie jest typową gaśnicą, bo i nie służy do samego gaszenia pożaru budynku w obrębie instalacji.

W zbiorniku gaśnicy znajduje się polimer na bazie wody, który po nałożeniu na system fotowoltaiczny tworzy blokującą światło powłokę – wyjaśniają strażacy i jak dodają – metoda ta działa błyskawicznie i bezpiecznie.

Po zaschnięciu powłoka całkowicie i skutecznie izoluje dostęp światła do modułów fotowoltaicznych. Dzięki temu instalacja przestaje gromadzić energię ze słońca i produkować prąd elektryczny, co pozwala wyeliminować ryzyko porażenia prądem podczas akcji ratowniczo-gaśniczej z wykorzystaniem konwencjonalnych metod.

Co również ważne – wedle zapewnień producenta i dystrybutorów – powłoka nie powoduje dodatkowych uszkodzeń paneli i gdy tylko sytuacja na to pozwoli można ją ściągnąć w dosyć łatwy sposób.

Serdecznie dziękujemy osobie, która zrobiła dla nas taką niespodziankę. Taka gaśnica pozwala naszej jednostce na skuteczniejsze niesienie pomocy społeczeństwu – podsumowują swój wpis druhowie.

Koszt takiego urządzenia to wydatek ok. 2,5 tys. złotych.

Fotografia nagłówkowa: Fb /OSP Solec Kujawski


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »