Nowe samochody w kutnowskiej PSP przekazane

Państwowa Straż Pożarna w Kutnie odebrała w ostatnim czasie dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. Oba auta zakupiono w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”. Ich łączna wartość wyniosła ponad 2,2 miliona złotych.

Doroczna narada w kutnowskiej komendzie PSP była okazją do przekazania jednostce dwóch nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. W ostatnim czasie JRG w Kutnie została wyposażona w średni wóz ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego MAN TGM oraz ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy VOLVO FMX. Wartość obu pojazdów wyniosła ponad 2,2 miliona złotych.

Pierwszy z wozów, zabudowany na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem 4×4 przez firmę Moto-Truck posiada na wyposażeniu zbiornik na wodę o pojemności 3000 dm3, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 348 dm3, autopompę dwuzakresową o maksymalnej wydajności 2965 dm3 przy ciśnieniu 8 bar. Istotnym elementem wyposażenia jest również system gaszenia przy użyciu piany sprężonej CAFS ze zbiornikiem o pojemności 100 dm3. Oprócz standardowego wyposażenia na samochodzie przewożony jest również rozbudowany zestaw sprzętu ratownictwa technicznego. Jego główne elementy to m.in.: zestaw narzędzi hydraulicznych firmy LUKAS (agregat zasilający, nożyce, rozpieracz ramieniowy, dwa cylindry rozpierające), zestaw uniwersalnych podpór i klinów do stabilizacji, zestaw poduszek pneumatycznych do podnoszenia wraz z osprzętem, piła ratownicza do szyb klejonych, zbijak do szyb, przecinak do pasów, zabezpieczenie poduszki powietrznej kierowcy i pasażera, mata wielofunkcyjna, osłona i zestaw pokrowców na ostre krawędzie.

Drugie auto, to ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy zabudowany przez firmę Bocar na podwoziu VOLVO FMX z napędem 6×6, trzyosobową kabiną i silnikiem o mocy 308 kW. Samochód ten posiada zbiornik na wodę o pojemności 9000 dm3, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 900 dm3, jednozakresową autopompę o wydajności 6495 l/min przy ciśnieniu 8 bar, zdalnie sterowane działko wodno-pianowe typu DWP 50, którego zasięg rzutu wynosi 90 metrów, 40-metrową linię gaśniczą szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy. Ponadto samochód posiada wyposażenie zgodne ze standardem wyposażenia Komendy Głównej PSP dla samochodów typoszeregu GCBA 7/40.

Podczas uroczystości nowy sprzęt odebrali odebrali również ochotnicy z Grochowa. Do ich jednostki trafił GBA 2,5/24 Renault Midlum, który wcześniej przez wiele lat służył strażakom PSP w Kutnie. Renówka zastąpiła w jednostce stara z 1978, który był już mocno wyeksploatowany i awaryjny.

Foto: Bartosz Nowak – KCI Kutno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »