Poznań uhonorował aspiranta Michała Tomiaka

W miniony poniedziałek w Poznaniu odbyła się uroczystość otwarcia Skweru im. asp. Michała Tomiaka. Funkcjonariusz poznańskiej PSP zmarł 27 czerwca 2011 roku w wyniku obrażeń doznanych w wypadku podczas służby.

Aspirant Michał Tomiak miał 22 lata. Od niespełna roku pełnił służbę w JRG 7 KM PSP w Poznaniu. Był absolwentem poznańskiej Szkoły Aspirantów PSP. Rozpoczął również studia inżynierskie I stopnia na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. To wszystko przerwał tragiczny wypadek, któremu młody strażak uległ 16 czerwca 2011 roku. Tego dnia zastęp z „siódemki” został zadysponowany w rejon skrzyżowania ulic Chartowej i Piaśnickiej, na teren budowy linii szybkiego tramwaju w kierunku Franowa.

Zgodnie ze zgłoszeniem miało tam dojść do iskrzenia na ogrodzeniu placu budowy. Według przypuszczeń jeden z metalowych elementów ogrodzenia mógł przebić przewód elektryczny, którym zasilane były uliczne latarnie. Początkowo na miejsce zdarzenia skierowano jedynie zastęp z najbliższej jednostki PSP, który miał potwierdzić zgłoszenie. Strażacy nie byli jednak wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, służący wykrywaniu prądu elektrycznego. Ratownicy sprawdzili teren, jednak niczego niepokojącego nie stwierdzili. Strażacy zakończyli już działania, pozostało tylko otworzyć bramę. Wówczas doszło do porażenia prądem. Koledzy błyskawicznie przystąpili do ratowania mł. asp. Tomiaka. Niedługo później został przewieziony do jednego z poznańskich szpitali. Tam 26 czerwca 2011 zmarł. Jego pogrzeb odbył się 5 lipca 2011 roku. Michał Tomiak został pośmiertnie awansowany przez Komendanta Głównego PSP do stopnia aspiranta oraz odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Pomysł upamiętnienia tragicznie zmarłego strażaka w przestrzeni publicznej Poznania pojawił się w 2019 roku w środowisku wielkopolskiego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Inicjatywę zaakceptowały władze Poznania i Osiedla Chartowo, na terenie którego upamiętnienie miało powstać. Imieniem Michała Tomiaka nazwany został nowy skwer zbudowany tuż przy przystanku „Piaśnicka Rynek”, nieopodal miejsca wypadku. Tutaj umieszczono kamień z pamiątkową tablicą oraz informację kim był oraz kiedy i w jakich okolicznościach zmarł asp. Michał Tomiak.

W uroczystości otwarcia skweru udział wzięli m.in.: rodzice i rodzina Michała Tomiaka, przyjaciele i koledzy, strażacy z JRG 7 KM PSP Poznań, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zastępca Komendanta Miejskiego bryg. Rafał Kociemba oraz pomysłodawca upamiętnienia tragicznie zmarłego strażaka, reprezentujący NSZZ Pracowników Pożarnictwa Dariusz Wojcieszak.

Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów i zniczy przed symbolicznym kamieniem, przy asyście alarmowych sygnałów dźwiękowych wozów pożarniczych.

Foto: st. kpt. M. Kucierski / KM PSP Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »