Nowy GCBA w OSP Prymusowa Wola

Prawie 1,5 mln złotych kosztował ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy (GCBA) MAN TGM, który na początku lutego trafił na wyposażenie OSP w Prymusowej Woli koło Opoczna w województwie łódzkim. Na tą kwotę złożyły się Gmina Sławno, WFOŚiGW w Łodzi i Komendant Główny PSP.

W piątek 9 lutego br. Ochotnicza Straż Pożarna z Prymusowej Woli w powiecie opoczyńskim odebrała fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na uterenowionym podwoziu MAN TGM. Zabudowę samochodu zrealizowała firma STOLARCZYK Technologia Pożarnicza.

Firma pod zabudowę zaproponowała dwuosiowe podwozie MAN TGM 18.320. Tylna oś na ogumieniu bliźniaczym. Samochód posiada również czterodrzwiową kabinę dla sześciu osób, a także silnik o mocy 320 KM i manualną skrzynię biegów. Z kolei w zabudowie pożarniczej umieszczono zbiornik na wodę (poj. 6 tys. litrów) i środek pianotwórczy (600 litrów) i skrytki na sprzęt osłonięte roletami żaluzjowymi (po dwie boczne i jedną tylną). W tylnej skrytce umieszczono autopompę marki STOLARCZYK o wydajności ok. 4 tys. litrów na minutę. W jednej ze skrytek bocznych znalazło się zwijadło z linią szybkiego natarcia. Na samochodzie znalazło się też działko wodno-pianowe zamontowane na dachu zabudowy, a także pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy.

Zakup samochodu wyniósł 1 499 999,76 zł. Na tą kwotę złożyły się pieniądze z budżetu Gminy Sławno (662 499,76 zł) oraz dotacji KSRG (150 tys. zł) i WFOŚiGW w Łodzi (685,5 tys. zł). Zakupem samochodu zajęła się Gmina Sławno. Samochód zakupiono bez uzbrojenia, zabrakło też zazwyczaj montowanej na dachu zabudowy skrzyni na sprzęt. Doposażeniem pojazdu zajmują się więc sami druhowie.

Oficjalna prezentacja samochodu miała miejsce w środę 14 lutego, przy okazji sesji Rady Gminy Sławno. Wówczas zaprezentowano też samochód GBA 4,5/29 zakupiony równocześnie dla OSP w Sławnie za 1,3 mln złotych.

Foto: Sebastian Komorowski, ratownicza.net


Napisz do autora

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »