OSP Poczesna powitała nowe GCBA 7/52

Ochotnicza Straż Pożarna w Poczesnej k. Częstochowy wzbogaciła się o nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA. Samochód typu GCBA 7/52 kosztował blisko 1,5 mln złotych. Powitanie pojazdu odbyło się w ostatnią sobotę.

W sobotę (13.01) społeczność miejscowości Poczesna koło Częstochowy powitała nowoczesny ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu marki SCANIA. Samochód trafił na wyposażenie miejscowej OSP. Został zakupiony w 2023 roku, a jego zabudowę wykonała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne.

Samochód posiada silnik wysokoprężny z zapłonem samoczynnym o mocy 450KM, a także zautomatyzowaną skrzynię biegów i napęd uterenowiony 4×4. Przystosowany jest ponadto do przewozu sześcioosobowej załogi w czterodrzwiowej kabinie. W zabudowie pożarniczej wykonanej z aluminium umieszczono zbiorniki na wodę (7 tys. litrów) i środek pianotwórczy (700 litrów), a także skrytki sprzętowe (po dwie na bokach i tylna, przedział autopompy), które osłonięte są aluminiowymi roletami żaluzjowymi. Sercem układu wodno-pianowego jest autopompa dwuzakresowa Godiva, o wydajności 5200 l/min dla 8 bar oraz 390 l/min dla 40 bar.

Inne elementy stałego wyposażenia pojazdu to m.in.: wysokociśnieniowa linia szybkiego natarcia na zwijadle, zamontowane na dachu zabudowy działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności, system dysz dolnych. Ponadto wciągarka elektryczna zamontowana na przodzie pojazdu i pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z najaśnicami oraz panel sanitarny ze zbiorniczkami na wodę i środek myjący, a także zasobnikiem na ręczniki papierowe.

Ponadto samochód wyposażono w: armaturę wodno-pianową, węże ssawne, pilarki do drewna oraz ratownicze, zestaw PSP R1 z deską ortopedyczną oraz szynami Kramera, stojak oraz klucz hydrantowy, agregat prądotwórczy trójfazowy, opryskiwacz spalinowy, pompę pływającą, narzędzia burzące, latarki LED Survivor, aparaty powietrzne z zapasowymi butlami, radiotelefony analogowo-cyfrowe Motorola. Samochód wyposażono również w świetlno-dźwiękową sygnalizację uprzywilejowania. Jest to szesnastomodułowa belka świetlna i dwanaście dodatkowych lamp umieszczonych w różnych miejscach na atrapie i zabudowie pojazdu. Sygnalizację dźwiękową wzbogacają dwie trąby pneumatyczne Hadley oraz syrena mechaniczna Q2B. To wszystko ma zapewnić dobrą widoczność i słyszalność pojazdu ratowniczo-gaśniczego.

Całkowity koszt pojazdu wyniósł 1 493 835,00 złotych. Zakup sfinansowano z budżetu Gminy Poczesna, środków zewnętrznych: rządowych i WFOŚiGW, a także własnych Ochotniczej Straży Pożarnej w Poczesnej.

Fotografia nagłówkowa: Michał Choła – Fotografia


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »