Płoną trawy i lasy. Do piątku blisko 21 tys. pożarów

Blisko 21 tysięcy razy strażacy wyjeżdżali w tym roku do pożarów traw, nieużytków rolnych oraz lasów – wynika z opublikowanych w piątek statystyk Komendy Głównej PSP. W samym tylko marcu tego typu zdarzeń było ponad 19 tys.

Z pożarami traw i nieużytków rolnych polscy strażacy spotykają się niemal każdego dnia. Według opublikowanych w piątek przez Komendę Główną PSP statystyk od początku roku do 25 marca:

strażacy interweniowali 20060 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie woj. mazowieckiego 2691, dolnośląskiego 2575, małopolskiego 2131, śląskiego 2099, świętokrzyskiego 1833 oraz podkarpackiego 1821 – czytamy na stronie internetowej KG PSP.

8 osób poniosło śmierć, a kolejne 62 zostały ranne. Straty powstałe w wyniku pożarów oszacowano na kwotę 4,475 mln złotych. Podczas akcji gaśniczej zużyto ponad 45,5 mln litrów wody. Komenda Główna zestawiła powyższe dane ze statystykami z zeszłego roku. W analogicznym okresie 2021 roku strażacy odnotowali 2838 pożarów traw. Wówczas nie było ofiar śmiertelnych, a jedynie 2 osoby odniosły obrażenia. Na tak drastyczny wzrost ilości pożarów niewątpliwy wpływ ma pogoda i utrzymujący się od kilku tygodni brak opadów deszczu.

Jak pokazują doświadczenia z minionych lat, najwięcej tego rodzaju pożarów przypada na przełom zimy i wiosny. Nie inaczej jest w tym roku. W samym tylko marcu (od 1 do 25 dnia miesiąca) było ich już 18405. Ponad połowa (9693) przypadła na okres między 18. a 25. dniem marca.

Płoną nie tylko trawy

Kolejna plaga, z którą każdego roku mierzą się strażacy to pożary w lasach. W tym roku, do 25 marca, było ich już aż 920.

Najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwie mazowieckim 165, łódzkim 107, świętokrzyskim 82, wielkopolskim 75, śląskim 64 – przekazała Komenda Główna.

Wartość strat powstałych w wyniku tych pożarów to niemal 2 mld złotych. Strażacy zużyli ponad 9 mln litrów wody. Życie straciły 2 osoby, a 5 innych doznało obrażeń ciała. W podobnym okresie 2021 roku strażacy gasili 113 pożarów lasów. Nie odnotowano wówczas osób rannych ani ofiar śmiertelnych.

Marzec również w przypadku pożarów w lasach okazuje się, jak na razie, najbardziej pracowitym miesiącem. Tylko w tym miesiącu w lasach wybuchło 800 pożarów. W ciągu minionych siedmiu dni strażacy gasili 529 pożarów w lasach.

Strażacy od wielu lat prowadzą kampanie społeczne dotyczące pożarów traw i lasów. Mówią o zagrożeniach, konsekwencjach prawnych, ale przede wszystkim negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Pomimo wielu starań problemu nie udało się rozwiązać.

Fotografia nagłówkowa: KP PSP Słubice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »