Pożar budynku dwurodzinnego z magazynem energii

17 września 2023 roku o godzinie 22:56 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bytowie otrzymał zgłoszenie o pożarze w piwnicy budynku mieszkalnego dwurodzinnego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że palą się ogniwa magazynu energii zasilanego z instalacji fotowoltaicznej. Całość instalacji wykonana była w sposób nieprofesjonalny z wykorzystaniem elementów z odzysku. W trakcie rozpoznania przeprowadzanego przez strażaków w budynku doszło do wybuchów, z których jeden poskutkował zawaleniem się ściany szczytowej obiektu. Jednocześnie strażacy ewakuowali osoby zamieszkujące budynek.

Działania gaśnicze polegały na podaniu prądu proszku na palące się ogniwa akumulatorów, następnie rozłączeniu poszczególnych elementów instalacji i usunięciu ich z piwnicy. Cały budynek oddymiono i przewietrzono, następnie przeprowadzono badanie stężenia gazów wybuchowych. Urządzenia pomiarowe nie wskazywały wartości stwarzających zagrożenie. W wyniku zdarzenia ranna została jedna osoba podejmująca działania gaśnicze przed przybyciem strażaków.

Akcja ratownicza trwała 5 godzin 10 minut.

W działaniach udział brały: 4 zastępy PSP oraz 2 zastępy OSP (Gostkowo i Pomysk Wielki)

Opracował: mł. bryg. Fryderyk Mach, Zdjęcia: KP PSP Bytów


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »