Pożar w wytwórni zniczy w Starogardzie Gdańskim. Strażacy skorzystali z urządzenia „Cobra”

W czwartkowy poranek strażacy ze Starogardu Gdańskiego przyjęli zgłoszenie o pożarze w zakładzie produkującym znicze na terenie miasta. Akcja gaśnicza trwała 7,5 godziny, a udział w niej wzięło 84 strażaków z 25 zastępów PSP i OSP. W działaniach skorzystano z urządzenia gaśnicz0-tnącego „COBRA”.

Informacja o pożarze zakładu produkującego znicze w Starogardzie Gdańskim wpłynęła do miejscowej jednostki PSP wczoraj o tuż po godzinie 6:00. Na miejsce zadysponowane zostały siły i środki z JRG Komendy Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim oraz okoliczne jednostki OSP. Gdy strażacy dotarli na miejsce pożar był już w fazie rozwiniętej. Stwarzał też zagrożenie dla innych budynków ulokowanych w zwartej zabudowie domów jednorodzinnych. Ogień sięgał dachu budynku. Konieczne było zadysponowanie kolejnych jednostek PSP i OSP. Teren akcji podzielono na odcinki bojowe, zorganizowany został również punkt przyjęcia sił i środków. Do stłumienia ognia zastosowano przede wszystkim ciężką i średnią pianę gaśniczą.

Oprócz strażaków ze Starogardu i okolicznych miejscowości, na miejsce zadysponowano strażaków z Gdańska i Gdyni. Przybyła grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, samochód z zapasem butli powietrznych i stacją do ich uzupełniania, a także kontener ze środkiem pianotwórczym. W akcji wykorzystano również wóz GBA z JRG 4 w Gdyni wyposażony w urządzenie gaśniczo-tnące „COBRA”. Jego zastosowanie podyktowane było niestabilnością konstrukcji budynku objętego pożarem, przez co wprowadzenie strażaków do budynku było zbyt ryzykowne. Z powodu niestabilności budynku, na odcinkach bojowych wyznaczeni zostali oficerowie bezpieczeństwa.

W działaniach trwających 7,5 godziny brało udział 25 zastępów straży pożarnej w sile 84 ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Gdańsku, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Gdyni oraz OSP Bobowo, Klonówka, Lubichowo, Pinczyn, Skórcz, Starogard Gdański, Sucumin i Szczodrowo. Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.


Zdjęcia: mł. asp. Michał Swobodziński, KP PSP Starogard Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »