Racibórz. Pożar hali produkcyjnej. Ogromne straty materialne

Dwie osoby zostały poszkodowane w sobotnim pożarze hali produkcyjnej jednego z zakładu na terenie miasta Racibórz. W niemal całodniowej akcji uczestniczyło ponad 35 zastępów strażackich. Według wstępnych szacunków straty materialne po pożarze wyniosły 13,5 mln złotych.

Racibórz. W sobotę (13.01) o godzinie 4:09 strażacy z KP PSP Racibórz przyjęli zgłoszenie o pożarze hali zakładu produkcyjnego przy ulicy Łąkowej. Na miejsce wysłano strażaków, którzy potwierdzili zgłoszenie, jak również podjęli działania ratowniczo-gaśnicze. Jak ustalono pożar objął całkowicie jednokondygnacyjną halę produkcyjną o wymiarach 73m x 36m. Działania strażaków skupiły się na lokalizacji pożaru, a także obronie sąsiedniego obiektu. W chwili zdarzenia w obiekcie przebywało kilkoro pracowników, którzy ewakuowali się. Dwie osoby doznały obrażeń, jedną z nich przewieziono do szpitala.

Akcja gaśnicza polegała na podawaniu kilku prądów wody z linii gaśniczych, z poziomu gruntu i z wykorzystaniem wysięgników. Pożar zlokalizowano jeszcze przed południem. Znaczna część konstrukcji hali uległa jednak zawaleniu. Przez kilka kolejnych godzin strażacy dogaszali zarzewia i przeszukiwali pogorzelisko. Strażacy zakończyli akcję pod wieczór. Na tym jednak nie koniec, bowiem wracali w to miejsce kilkukrotnie, by dogaszać pojawiające się nowe zarzewia pożaru.

Na pogorzelisku, oprócz strażaków, pracowali też policyjni dochodzeniowcy, którzy ustalają okoliczności i przyczyny powstania pożaru. Wstępne ustalenia wskazują, że pożar mógł powstać od iskry zainicjowanej podczas obróbki drewna. W akcji gaśniczej uczestniczyło 36 zastępów z KP PSP Racibórz i okolicznych miejscowości. Obecne była również kierownictwo raciborskiej komendy PSP, a także grupa operacyjna z KW PSP Katowice oraz śląski komendant wojewódzki PSP. Wartość strat powstałych wskutek pożaru oszacowano na ok. 13,5 mln złotych. Jednocześnie przekazano, że wartość uratowanego mienia to ok. 5 mln złotych.

Fotografia nagłówkowa: KP PSP Racibórz


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »