RMF: Nowe kierownictwo PSP po Nowym Roku

Zmiany w kierownictwie Państwowej Straży Pożarnej nie będą rewolucyjne, ale stopniowe – dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Według informatorów rozgłośni nazwisko nowego szefa PSP mamy poznać dopiero po Nowym Roku.

Rozstrzygnięcie październikowych wyborów parlamentarnych przyniosło nam w ostatecznie zmianę obozu rządzącego. To z kolei oznacza rychłe zmiany w kierownictwie służb odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo,  także Państwowej Straży Pożarnej.

Za sprawą rezygnacji dotychczasowego szefa polskiej Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka zmiany w kierownictwie tej służby przebiegły dosyć szybko. Po generale Szymczyku jego obowiązki przejął nadinsp. Dariusz Augustyniak, dotychczasowy zastępca KGP. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, bowiem wciąż poszukiwany jest kandydat na nowego szefa Policji. Rodzi się pytanie czy podobnie będzie w drugiej co do wielkości służbie nadzorowanej przez resort spraw wewnętrznych, jaką jest Państwowa Straż Pożarna.

Tutaj z pomocą przychodzą dziennikarze RMF FM, którzy o ewentualne zmiany personalne w PSP zapytali w MSWiA. Jak ustalił reporter rozgłośni Krzysztof Zasada:

 W straży pożarnej wciąż jest komendant główny, nie ma więc potrzeby – inaczej niż w policji – łatania dziury na stanowisku szefa służby.

Innym powodem, dla którego zmiany w kierownictwie PSP odłożono na później są zbliżające się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. W tym okresie czasu – informuje RMF FM – znacznie przybywa zagrożeń dla bezpieczeństwa ludności. Nie jest to więc najlepszy czas na tego rodzaju zmiany.

Nie jest dobrym pomysłem, by w tym czasie nowe kierownictwo wdrażało się do działań. Chodzi też o odpowiedzialne przekazywanie obowiązków i funkcji – ustalił w MSWiA reporter RMF FM.

Zmian kadrowych należy spodziewać się także na szczeblu wojewódzkim. Z nieoficjalnych informacji PortalStrazaka.pl wynika, że zdecydowana większość urzędujących obecnie komendantów wojewódzkich PSP zamierza przejść w stan spoczynku. Zmian na tym szczeblu należy się jednak spodziewać dopiero po tym jak powołani zostaną nowi wojewodowie, co nastąpi w najbliższych dniach. Ich głos brany jest pod uwagę przy wyborze nowych komendantów wojewódzkich. Na końcu ewentualne zmiany mogą dotknąć również szczebel powiatowy (miejski).

Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: KW PSP Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »