Sokółka: Tragiczny wypadek na DW-673 koło Szuszalewa

10 lipca 2022 roku o godz. 14.34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych oraz samochodu dostawczego na trasie Dąbrowa Białostocka – Lipsk.

Do zdarzenia zadysponowano natychmiast zastęp SLRt z najbliższego Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, zastęp GBARt z JRG Sokółka oraz 3 zastępy GBA z najbliższych jednostek OSP Olsza, Reszkowce, Kamienna Stara. Jednocześnie informację o zdarzeniu otrzymuje SKKP Augustów, które dysponuje do zdarzenia 2 zastępy z JRG Augustów oraz 2 zastępy GBA z OSP Lipsk.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej w wyniku rozpoznania stwierdzono, że na odcinku DW 673 Dąbrowa Białostocka – Lipsk łączącym powiat sokólski z augustowskim na wysokości miejscowości Szuszalewo w powiecie sokólskim doszło do zderzenia samochodu osobowego VW z dostawczym Fiatem. Oba pojazdy znajdowały się na jezdni.  W zdarzeniu uczestniczył również trzeci pojazd – samochód osobowy Audi, który znajdował się w rowie. Pojazdami podróżowało łącznie 7 osób – trzy osoby podróżujące samochodem dostawczym oraz kierujący samochodem osobowym Audi  znajdowali się poza pojazdami, byli przytomni. Natomiast trzy osoby podróżujące samochodem osobowym VW były nieprzytomne – osoby dorosłe leżały na jezdni, natomiast dziecko znajdowało się w pojeździe. Pomocy medycznej jednej z tych osób udzielał uczestnik wypadku z samochodu dostawczego – druh OSP.  Na miejsce zdarzenia zadysponowano Oficera Operacyjnego KP PSP Sokółka. Do zdarzenia udał się również Komendant Powiatowy PSP w Sokółce.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu ruchu na drodze oraz udzielaniu pomocy medycznej drugiej z nieprzytomnych osób. Prawie równocześnie z JOP na miejsce zdarzenia przybyły 2 zespoły ZRM, które zajęły się pozostałymi poszkodowanymi – po dokonaniu oceny stanu wszystkich uczestników zdarzenia ratownik medyczny poleca odstąpić od udzielania pomocy medycznej wszystkim osobom podróżującym samochodem osobowym VW. Dalsze działania straży polegają na zabezpieczeniu terenu działań przed dostępem osób postronnych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia parawanami oraz odłączeniu akumulatorów we wszystkich pojazdach. W dalszej kolejności za pomocą sorbentu zebrano wycieki płynów eksploatacyjnych z jezdni, a także zabezpieczono lądowania śmigłowca LPR.  Po udzieleniu pomocy medycznej do szpitala dwoma ambulansami ZRM oraz śmigłowcem LPR przewieziono 3 osoby podróżujące samochodem dostawczym. Kierowca samochodu osobowego Audi nie odniósł żadnych obrażeń.  W wyniku zdarzenia śmierć poniosły 2 osoby dorosłe (kobieta i mężczyzna) oraz dziecko.

Na miejsce zdarzenia przybył Burmistrz Dąbrowy Białostockiej oraz Prokurator. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo – śledczych wydobyto z pojazdu ciało dziecka. Następnie usunięto pozostałości powypadkowe z jezdni i przywrócono ruch na DW 673.

W działaniach trwających prawie 8 godzin udział brało 10 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, JRG Augustów, OSP KSRG Olsza, Reszkowce, Lipsk, OSP Kamienna Stara, Dąbrowa Białostocka) – łącznie 46 strażaków oraz Policja, Pogotowie Ratunkowe, Prokurator, Burmistrz, zakład pogrzebowy, pomoc drogowa.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Sokółka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »