TRASA 2022. Nocne ćwiczenia na Trasie Łagiewnickiej w Krakowie

Ponad stu małopolskich strażaków z ponad 25 zastępów wzięło udział w ćwiczeniach pk. „TRASA 2022”, które zorganizowano w nocy z wtorku na środę. Oprócz strażaków, ćwiczyli również medycy i policjanci, a także służby miejskie.

Tuż po godzinie 21:00 we wtorek (25.10) w tunelu Trasu Łagiewnickiej w Krakowie rozpoczęły się ćwiczenia służb ratowniczych. Tłem do tych ćwiczeń był wypadek masowy, w którym uczestniczył autobus komunikacji miejskiej z licznymi pasażerami, a także auto osobowe. Scenariusz ćwiczeń zakładał przeprowadzenie działań związanych z ratownictwem technicznym i udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Oprócz tego służby przećwiczyły postępowanie na wypadek wycieku niezidentyfikowanej substancji chemicznej, która była przewożona bez oznakowania w samochodzie biorącym udział w zdarzeniu.

Ćwiczenia zakończyły się około godziny 2:00. W tym czasie ruch na całej Trasie Łagiewnickiej był wstrzymany. Głównym celem ćwiczeń było rozpoznanie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obiekcie Trasy Łagiewnickiej w przypadku zaistnienia wypadku komunikacyjnego. W ćwiczenia zaangażowano ponad stu strażaków z KM PSP w Krakowie, w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych nr 1, 2, 6 i 7, SA PSP w Krakowie i KP PSP Oświęcimiu. Łącznie ponad 25 zastępów PSP. Wśród nich zastępy wchodzące w skład specjalistycznych grup ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego i medycznego.

Koordynacją ćwiczeń zajmował się sztab Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie. Do jego zadań należało wspieranie kierującego działaniem ratowniczym. Sztab podejmował również decyzje dotyczące potrzeb dysponowania dodatkowych sił i środków, a także współpracy z pozostałymi służbami i instytucjami. Oprócz strażaków, w ćwiczenia zaangażowali się również m.in.: policjanci z KMP Kraków, a także przedstawiciele WBiZK Urzędu Miasta Krakowa, „Trasy Łagiewnickiej SA. w Krakowie” i krakowskiego MPK.

Fotorelacja: Fotografia Ratownicza Konrad Sikorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »