W Alwerni powstanie nowe Małopolskie Muzeum Pożarnictwa

10 milionów złotych. Tyle wynieść ma budowa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa, które za trzy lata powstanie w podkrakowskiej Alwerni.

W Alwerni koło Krakowa od blisko siedemdziesięciu lat funkcjonuje Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. Powstało ono w 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Od blisko półwiecza wchodzi w skład działającej w tej wsi OSP. Przez cały ten czas muzeum zgromadziło w swoich zbiorach ponad 20 samochodów pożarniczych, ale także pompy, inny sprzęt, a także historyczne umundurowanie oraz dokumenty. Eksponaty przechowywane są obecnie w blaszanej wiacie. Nie zapewnia ona jednak właściwych warunków do ochrony i eksponowania zbiorów.

To jednak ma szansę się zmienić. Walne Zgromadzenie OSP w Alwerni zgodziło się wczoraj na utworzenie nowego muzeum na gruntach należących do straży i przekazanie do niego zbiorów. Obiekt miałby stanąć w miejscu obecnej wiaty. Muzeum oficjalnie będzie częścią Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego z Wygiełzowa, będącego instytucją Województwa Małopolskiego. Również wczoraj podpisano list intencyjny w tej sprawie. Jego sygnatariuszami są reprezentanci władz województwa Małopolskiego, gminy Alwernia, skansenu w Wygiełzowie oraz OSP Alwernia.

Budowa nowego Muzeum miałaby pochłonąć 10 milionów złotych, z czego aż 8 milionów to dofinansowanie ze środków unijnych. Nowy budynek ma powstać za trzy lata, czyli w siedemdziesiątą rocznicę powstania Muzeum. Inicjatorzy liczą, że przyciągnie ono miłośników pożarnictwa, a także będzie konkurować z prowadzonym przez PSP Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Foto nagłówkowe: Facebook/OSP Alwernia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »