Wjechał do jeziora, auto wydobyli strażacy

W dniu 27 czerwca br.  o godz. 0:36 Stanowisko Kierowania KM PSP w Białej Podlaskiej otrzymało informację o zdarzeniu na zbiorniku wodnym „Żwirownia 2” w Międzyrzecu Podlaskim. Według zgłaszającego samochód osobowy wjechał do wody i zatrzymał się w znacznej odległości od brzegu.

Na miejsce zdarzenia w pierwszej kolejności skierowano zastępy z JRG PSP w Międzyrzecu Podlaskim i jednostkę OSP ze Stołpna. Po przybyciu jednostek na miejsce zdarzenie potwierdziło się. Według świadka, kierujący autem zdołał samodzielnie opuścić pojazd i dopłynął do brzegu, po czym oddalił się. Wciąż nie było jednak jasne, czy podróżował sam. Auto znajdowało się kilkanaście metrów od brzegu i na głębokości kilku metrów. Dlatego do pomocy zadysponowano również ratowników wodno-nurkowych PSP z lubelskiej „czwórki”.

Ratownicy SGRW-N po sprawdzeniu pojazdu nie stwierdzili, by autem podróżował ktoś jeszcze. Nie ujawnili także wycieków. Wówczas zadecydowano o przerwaniu działań. W międzyczasie policjanci odnaleźli i zatrzymali kierującego autem, którym okazał się 40-letni mężczyzna. Nie przyznawał się, że to on kierował citroenem w chwili zdarzenia. Miał ku temu powody, gdyż przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 2,5 promila w jego organizmie. Jak się również okazało 40-latek nie odniósł obrażeń, trafił więc do policyjnego aresztu.

Strażacy przystąpili do wydobycia auta w poniedziałkowe (27.06) popołudnie.

Nurkowie z grupy specjalistycznej za pomocą worków wypornościowych unieśli pojazd na powierzchnię wody. Przy pomocy łodzi został odholowany do brzegu a następnie linami wyciągnięty na brzeg – relacjonują bialscy strażacy.

Po wydobyciu citroena na brzeg jednoznacznie potwierdziło się, że w chwili zdarzenia citroenem podróżował tylko kierujący.

W sprawie zebrany został materiał dowodowy. Dzisiaj 40-latek usłyszy zarzuty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowanie pojazdem  w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych – przypomina kom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowy KMP w Białej Podlaskiej.

Foto, video: KM PSP Biała Podlaska, KM Policji Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »